„Novus Ordo Seclorum /Nowy Porządek Wieków” Jakuba Woynarowskiego oraz „Trójwymiar” Tomka Barana, Sławomira Tomana i Grzegorza Siembidy to dwie nowe wystawy, których wernisaż odbędzie się w piątek wieczorem w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Beata Trybuła ze stalowowolskiego muzeum zauważyła, że obie wystawy prezentują prace znanych już w świecie artystów, których łączy ze sobą zarówno nowoczesne, autorskie i oryginalne spojrzenie na sztukę, jak i pochodzenie; trzech z nich urodziło się bowiem w Stalowej Woli (Woynarowski i Baran) lub w pobliskim Nisku (Siembida).
„W świecie już jest o nich głośno, więc nasze muzeum chce przybliżyć ich twórczość lokalnym odbiorcom. Prace prezentowane na wystawach w swojej różnorodności wykazują cechy oryginalnego i nasyconego indywidualizmem stylu oraz charakterystycznego języka form plastycznych. To przykład unikatowego sposobu postrzegania i przedstawiania rzeczywistości ujętej w ramy sztuki współczesnej” – zaznaczyła Trybuła.
Kuratorem obu wystaw, które będzie można oglądać do 25 lutego br., jest dr Jakub Woynarowski, a koordynatorem Elżbieta Skromak.
Przybliżając swoją wystawę „Novus Ordo Seclorum/Nowy Porządek Wieków” Woynarowski poinformował, że jest ona efektem interdyscyplinarnego projektu artystycznego, skoncentrowanego „na poszukiwaniach związków pomiędzy dokonaniami artystycznej awangardy XX wieku a zjawiskami z obszaru sztuki dawnej”. Projekt ten artysta realizuje od prawie dekady.
„Wątkiem spajającym wszystkie elementy jest motyw ogrodu francuskiego, będącego zarazem labiryntową galerią abstrakcyjnych form przestrzennych, powstałych – pomimo formalnego podobieństwa – w odległych epokach historycznych: od neoplatońskich studiów perspektywicznych, poprzez kosmologiczne modele, aż po przykłady modernistycznej architektury” – zaznaczył autor wystawy.
Kolejne odsłony swojego projektu Woynarowski prezentował dotychczas m.in. w Europejskim Banku Centralnym we Frankfurcie, Fondazione Memmo w Rzymie, MeetFactory w Pradze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i krakowskim MOCAK-u. Wystawie towarzyszy katalog.
Z kolei „Trójwymiar” trzech artystów: Tomka Barana, Sławomira Tomana, Grzegorza Siembidy to wystawa pokazująca świat w sposób abstrakcyjny.
Kurator wystawy przypomniał, że łacińskie słowo abstrakcja oznacza oderwanie.
„Zgodnie ze swą łacińską etymologią artystyczna abstrakcja postrzegana jest jako oderwana od rzeczywistości i w związku z tym pozbawiona właściwości mimetycznych (naśladownictwa, kopiowania rzeczywistości – PAP). Paradoksalnie jednak cechą łączącą zaproszonych artystów wydaje się być właśnie specyficznie pojęty realizm, będący efektem wnikliwej obserwacji detali +trzeciego planu+, z reguły umykających uwadze w przeżywanej pośpiesznie codzienności” – zauważył Woynarowski.
Jak mówiła koordynatorka ekspozycji Elżbieta Skromak będzie tu można zobaczyć dzieła Tomka Barana, który eksperymentuje z niekonwencjonalnymi narzędziami i nośnikami takimi jak: materiały budowlane i farby przemysłowe, zestawiając je z elementami przestrzeni publicznej m.in. grafiką użytkową i ulicznymi tagami; Sławomira Tomana, kojarzonego z tradycją pop-artu i hiperrealizmu, który w swoich pracach wybrane atrybuty kultury konsumpcyjnej poddaje odrealniającym powiększeniom i przenosi je z galerii handlowej wprost do galerii sztuki i Grzegorza Siembidy, który w swoich organicznych kompozycjach czerpie inspiracje zarówno z różnych obszarów kultury wizualnej, od malarstwa naskalnego i sztuki folklorystycznej, po koloryzm, informel i pop-art, jak i z najbliższego otoczenia.
„Prezentując dorobek trzech wymienionych twórców wystawa w stalowowolskim Muzeum Regionalnym opisuje trzy odrębne ścieżki dojścia i wyjścia z obszaru abstrakcji, ujawniając zarazem ich nieoczekiwane sploty, przybierające we wspólnej przestrzeni ekspozycyjnej formę trójwymiarowej instalacji” – ocenił kurator wystaw.
Wernisażowi wystaw będzie towarzyszył recital „To nasza młodość”, w którym zabrzmią utwory z repertuaru kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/