75 tys. osób obejrzało wystawę „#dziedzictwo” – poinformowało w poniedziałek Muzeum Narodowe w Krakowie. Ekspozycja czynna była od 23 czerwca 2017 r. do 14 stycznia tego roku. Ekspozycja - w zamierzeniu twórców - miała skłaniać do refleksji nad polską przeszłością.
"Była to doskonała wystawa. Liczba osób, które ją obejrzały, to chyba najlepsza rekomendacja dla jakości wystawy, którą już niestety zamknęliśmy" – powiedział PAP wicedyrektor ds. strategii, rozwoju i komunikacji Łukasz Gaweł.
Jak dodał, każda ekspozycja jest autorską wizją kuratora. "Wystawa w doskonały sposób oddawała odczuwanie, patrzenie na myślenie o dziedzictwie kuratora Andrzeja Szczerskiego. Ponieważ jest on osobą o niezwykłej wiedzy i kulturze muzealniczej to przełożyło się to na jakość wystawy" – powiedział wicedyrektor.
Zwrócił też uwagę, że na wystawie można było zobaczyć artefakty, które przez wiele lat nie były pokazywane.
Na "#dziedzictwie" znalazło się ponad 650 eksponatów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja zajmowała parter, pierwsze i drugie piętro gmachu MNK.
Kategorie, na jakie podzielone było "#dziedzictwo", to: "geografia", "język", "obywatele" i "obyczaj". O geografii mówiła mapa Rzeczpospolitej z 1772 r., z uwagi na rozmiary (205x183 cm) i precyzję uznawana za szczytowe osiągnięcie polskiej kartografii XVIII w. W tej części wystawy były też przykłady polskiej obecności w świecie, jak mapa Australii z najwyższym szczytem nazwanym przez jego odkrywcę, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Górą Kościuszki czy regulamin kolonii polskiej w Adampolu koło Stambułu, założonej dla polskich emigrantów po powstaniu listopadowym.
W części "język" publiczność oglądała ilustracje Jana Marcina Szancera do książki Wandy Chotomskiej "Abecadło krakowskie" (1962) i egzemplarze znanych dzieł literatury polskiej oraz zabytki innych języków, którymi posługiwano się na terenie dawnej Rzeczpospolitej, a także esperanto.
W kategorii "obywatele" zebrano dzieła m.in. Olgi Boznańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza i Andrzeja Wróblewskiego, przedstawiające wizerunki tych, których z perspektywy kolejnych twórców kolekcji MNK można uznać za "natione Polonus" (pol. z narodowości Polak): warszawskich mieszczan, tatrzańskich i huculskich górali, żydowskich rabinów, ormiańskich kolekcjonerów, romskich muzyków czy królów i królowe.
"Obyczaj" pokazywał codzienne elementy polskiego dziedzictwa, od religijności po wyposażenie mieszkań, nakrycie stołu, stroje chłopskie, mieszczańskie i szlacheckie, rozrywki, banknoty etc. O tym, że częścią naszego dziedzictwa była walka "o wolność naszą i waszą" przypominał zbiór militariów. Muzeum pokazywało także obiekty przypominające o światowych osiągnięciach Polaków, m.in. dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", mapy księżyca Jana Heweliusza, dedykowane Janowi III Sobieskiemu, zapis nutowy Chopina.
Wystawę objął patronatem prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/