Duchowny Kościoła ewangelicko-reformowanego ks. Michał Jabłoński został laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka za 2017 rok, przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów chrześcijańskim duchownym, działającym na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
O przyznaniu nagrody poinformował PAP w przesłanym komunikacie przewodniczący kapituły przyznającej wyróżnienie, Bogdan Białek - także prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach i były współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Ks. Michał Jabłoński studiował w Polsce i Szkocji, administrował parafiami ewangelicko-reformowanymi w Pstrążnej, Strzelinie i Warszawie. Od 25 stycznia 2009 r. jest proboszczem parafii warszawskiej. W latach 2013–2016 był zastępcą radcy duchownego Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.
Kapituła Nagrody doceniła ks. Jabłońskiego za podejmowany przez niego "trud i wysiłek na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz kształtowanie społecznych postaw otwartości i tolerancji".
"Dzięki księdzu Jabłońskiemu my, ludzie zaangażowani w dialog międzyreligijny, możemy uświadomić sobie i docenić wartość obecności jako formy dialogu. Dialog będący spotkaniem potrzebuje przestrzeni, czasu i osób, a wszystko to składa się na obecność. Ksiądz Jabłoński jako jeden z nielicznych duchownych chrześcijańskich w Polsce jest stale obecny - w najważniejszych zdarzeniach wyznaczających wektory spotkania chrześcijan i Żydów w Polsce. Bywa w Warszawie na rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, ale także w Jedwabnem lub Kielcach, w rocznice zbrodni dokonanych na Żydach przez ich chrześcijańskich sąsiadów" - uzasadniał cytowany w komunikacie Białek.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 21 stycznia w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie.
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.
Od 2012 r. nagrody otrzymali: emerytowany proboszcz parafii w Krasiczynie k. Przemyśla ks. Stanisław Bartmiński, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Marian Bronikowski, pastor kieleckiej parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego ks. Janusz Daszuta, duchowny kościoła prawosławnego ks. Henryk Paprocki oraz ks. Jerzy Stranz z diecezji poznańskiej.
Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych.
Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus ks. Indrzejczyk bez wahania zorganizował swoim kościele na wspólną modlitwę z okazji żydowskiego święta Radość Tory. Od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.(PAP)
autor: Katarzyna Bańcer
ban/ karo/