150 prac Antoniego Michalaka - jednego z czołowych twórców XX-wiecznego malarstwa religijnego w Polsce - można od soboty oglądać na Zamku w Lublinie. Natomiast 27 stycznia w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie) otwarta zostanie wystawa obrazów jego syna – Tadeusza Michalaka.
Wystawa pt. „Dla nieba i ziemi” w Muzeum Lubelskim, które mieści się na Zamku w Lublinie, poświęcona jest różnorodnej twórczości Antoniego Michalaka. „Ta wystawa to zbiór prac nieprzypadkowych, to kompendium wiedzy. To nie tylko mistyczny świat Antoniego Michalaka, ale także inne jego poszukiwania. Ta wystawa to także opowieść o życiu artysty” - powiedziała wicedyrektor Muzeum Lubelskiego Jolanta Żuk-Orysiak.
Na ekspozycji jest blisko 150 prac - obrazów olejnych, rysunków, projektów. Zgromadzono obrazy o tematyce religijnej, w tym m.in. portrety świętych, sceny biblijne, a także projekty do polichromii i witraży w kościołach. Są także prace ukazujące inne obszary zainteresowań artysty – m.in. pejzaże, liczne portrety różnych osób, rysunki alegoryczne. Przy wielu obrazach prezentowane są także wykonywane przez malarza do tych właśnie obrazów szkice i rysunki.
Zebrane dzieła pochodzą z wielu instytucji muzealnych, kościelnych i kolekcji prywatnych.
Antoni Michalak (1899–1975) uznawany jest za jednego czołowych przedstawicieli XX-wiecznego malarstwa religijnego w Polsce. Swoją twórczość opierał na tradycji wielkich mistrzów renesansu i baroku, podkreślając rolę doskonałego warsztatu i techniki. Wypracował własny, charakterystyczny styl, który nieznacznie modyfikował.
Studiował m.in. w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. Razem z innymi studentami Pruszkowskiego, założył Bractwo św. Łukasza - na wzór renesansowych warsztatów cechowych – które miało dbać o wysoką jakość artystyczną twórczości członków Bractwa, a także wspierać ich materialnie i organizacyjnie. „Łukaszowcy” na miejsce plenerów obrali Kazimierz Dolny, ugruntowując rolę tego miasteczka nad Wisłą, jako siedziby kolonii artystycznej. Sam Michalak zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Tam zmarł w 1975 r.
Z miasteczkiem tym związany jest także syn Antoniego Michalaka – Tadeusz (ur. 1942), który jest architektem i malarzem. W sobotę 27 stycznia w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa jego twórczości i będzie to – jak zapowiadają organizatorzy - pierwszy tak szeroko pokazany dorobek tego artysty.
„Na wystawie zaprezentujemy około stu prac. Będą to akwarele, rysunki, rysunki z podróży, projekty architektoniczne artysty” – powiedziała kurator wystawy Dorota Seweryn-Puchalska.
Będzie zobaczyć najwcześniejsze prace Tadeusza Michalaka, jeszcze z okresu studiów, jak i te, które powstały ostatnio. Na wystawie znajdą się m.in. widoki Kazimierza Dolnego, których Tadeusz Michalak ma wiele w swoim dorobku. Są to - jak tłumaczy kurator wystawy - nie tylko realistyczne pejzaże, ale także „podkreślone malarsko rysunki”, w których rzeczywistość łączy się z wyobraźnią.
Można będzie także zobaczyć „malarskie notatki”, które Michalak robi w swoim szkicowniku m.in. podczas spacerów po Kazimierzu, a także z licznych podróży. „Artysta zaskakuje różnorodnością formy i treści, wielokrotnie wprowadzając do swoich prac element zabawy, humoru, bajkowości” – zaznaczyła Seweryn-Puchalska.
Wystawę Antoniego Michalaka w Muzeum Lubelskim można oglądać do 2 kwietnia, a wystawę prac Tadeusza Michalaka w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – do 8 kwietnia. (PAP)
autor: Renata Chrzanowska
edytor: Paweł Tomczyk
ren/ pat/