Przedsiębiorca Kazimierz Pazgan odebrał w sobotę w Zabrzu Diamentowy Laur Umiejętności, wyróżnienie przyznawane przez środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny. Wśród wyróżnionych Laurami znaleźli się także prof. Dorota Simonides, Robert Konieczny i Artur Rojek.
Nagrodę specjalną - Orła Piastów Śląskich - kapituła Laurów przyznała katowickiej rozgłośni Polskiego Radia.
Uroczystość, organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach (RIG), odbyła się już po raz 26. i była okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, Kościoła i gospodarki, którzy przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju. Przyznawane im są kryształowe, platynowe i złote laury. Decyduje o tym kapituła, w skład której wchodzą m.in. laureaci laurów z poprzednich lat.
Prezes RIG, a zarazem przewodniczący kapituły Laurów Tadeusz Donocik powiedział, że to nagrody przyznawane niezwykłym osobom, które "osiągają sukcesy, nie tolerują porażek, z porażkami sobie radzą i w dodatku swymi sukcesami potrafią się dzielić z potrzebującymi". To wyróżnienie dla ludzi spełnionych, którzy nieraz od wczesnej młodości brali sprawy w swoje ręce i z determinacją parli do przodu - dodał Donocik.
Najwyższe wyróżnienie - Diamentowy Laur - co roku trafia do wybitnych osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar.
Uhonorowany tym wyróżnieniem Pazgan jest prezesem grupy Konspol. Kapituła Laurów uhonorowała go za to, że własną pracą, obowiązkowością, osiągnął wielki sukces gospodarczy. "Wraz z żona zbudował rodzinną firmę, która dziś zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, stał się punktem odniesienia dla innych" - mówił Donocik.
Nagrodę specjalną - Orła Piastów Śląskich przyznano Polskiemu Radiu Katowice, świętującemu 90. rocznicę powstania.
Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji z Diamentem przyznano prof. Dorocie Simonides - polskiej folklorystce i politykowi, a także obchodzącemu 50-lecie Uniwersytetowi Śląskiemu oraz prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi.
Kryształowe Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali m.in. prezes firmy Fakro Ryszard Florek i prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach Jan Klimek.
Wśród wyróżnionych Platynowymi Laurami znaleźli się m.in.: wybitny okulista prof. Edward Wylęgała, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny Zbigniew Cierniak, wielokrotnie nagradzany na całym świecie architekt Robert Konieczny, wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed, a także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Filharmonia Śląska, katowicka ASP i katowicki oddział TVP.
Złoty Laur kapituła przyznała m.in. dyrektorowi OFF Festiwalu Arturowi Rojkowi, reżyserowi Janowi P. Matuszyńskiemu, Muzeum Historii Katowic oraz Wydawnictwu Górniczemu.
W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
Laury są przyznawane od 1992 roku, od tego czasu otrzymało je już ponad tysiąc osób. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/