Proszę o podjęcie działań, których skutkiem będzie delegalizacja stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" w jak najszybszym okresie czasu - napisał we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w piśmie skierowanym do Prokuratury Krajowej.
Wiceszef resortu opublikował we wtorek na Twitterze pismo, które skierował do Prokuratury Krajowej. "Proszę o podjęcie działań, których skutkiem będzie delegalizacja stowarzyszenia +Duma i Nowoczesność+ w jak najszybszym okresie czasu, celem zapobieżenia ewentualnym dalszym niezgodnym z prawem działań" - czytamy w liście.
Chodzi o ujawnione w sobotę w programie "Superwizjer" TVN24 wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".
Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.
Wiceminister Jaki poprosił w piśmie prokuraturę o podjęcie czynności weryfikacyjnych i nadzorczych, związanych z działalnością polityczną i społeczną stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", których celem będzie delegalizacja stowarzyszenia.
"W szczególności proszę - w związku z okolicznościami faktycznymi przedmiotowej sprawy - o skierowanie przez prokuratora wniosku do właściwego sądu, celem zbadania legalności działania Stowarzyszenia +Duma i Nowoczesność+ w kontekście form w jakich działa rzeczona organizacja i sposobu w jaki to czyni" - zaznaczył Jaki.
Wiceminister podkreślił, że ujawnione przez dziennikarzy zachowania, muszą spotkać się z natychmiastową odpowiedzią wymiaru sprawiedliwości.
Jaki zwrócił uwagę, że w Polsce zakazane jest istnienie wszelkich organizacji propagujących totalitarne metody i praktyki działania, nazizm i faszyzm oraz nawołujące do nienawiści rasowej. Zaznaczył, że "co do zasady, kompetencje do orzekania o odmowie rejestracji lub zakazie działalności stowarzyszenia z powodów wynikających z konstytucji, przysługują wyłącznie sądom, na zasadach określonych w ustawie Prawo o stowarzyszeniach".
"Rozstrzygnięcie o rozwiązaniu stowarzyszenia, sąd może wydać na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora" - dodał Jaki.
Rzeczniczka prasowa PK prok. Ewa Bialik informowała w poniedziałek, że na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, gliwicka prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Prokurator Bialik przekazała we wtorek, że "na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymano trzech mężczyzn, którzy brali udział w spotkaniu w Wodzisławiu Śląskim; usłyszeli zarzuty dot. m.in. propagowania nazistowskiego ustroju".
Do sprawy odniósł sie we wtorek premier Mateusz Morawiecki, który pytany przez dziennikarzy, czy jego zdaniem organizacje takie jak stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność", czy Obóz Narodowo-Radykalny, powinny być zdelegalizowane, powiedział: "Organizacje, które gloryfikują niemiecki nazizm, czy inne totalitaryzmy i posługują się ich symbolami, powinny zostać zdelegalizowane, a młodzi ludzie zaangażowani w te praktyki powinni zostać ukarani".
W poniedziałek politycy m.in. PO i Nowoczesnej apelowali o jak najszybszą delegalizację Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Wyrazili też opinię, że sytuacje takie nie miałyby miejsca, gdyby nie przyzwolenie rządzących.
Jeszcze w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki zgłosił w imieniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wniosek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o "punkt dotyczący przedstawienia informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość". (PAP)
autor: Mateusz Mikowski
mm/ mrr/