W litewskim parlamencie, Sejmie, w środę otwarto wystawę 37 prac plastycznych 32 uczniów wileńskiego Gimnazjum Adama Mickiewicza z polskim językiem nauczania. Wystawa zatytułowana „Rysujemy nasz wielobarwny kraj” jest poświęcona 100-leciu niepodległości Litwy.
„Miło mi, że polska szkoła uczestniczy w takich projektach, prezentuje w parlamencie swoje prace” - powiedział dziennikarzom wiceprzewodniczący rządzącego ugrupowania Litewski Związek Rolników i Zielonych, poseł Tomas Tomilinas, który spotkał się z uczniami i który jest absolwentem jednej z wileńskich polskich szkół.
Tomilinas wyraził nadzieję, że „ta kolorowa wystawa na szarych ścianach Sejmu nie tylko upiększy sejmowe korytarze, ale też przyczyni się do rozwoju tolerancji i przyjaźni w naszym społeczeństwie”.
Wystawa „Rysujemy nasz wielobarwny kraj” prezentuje bardzo różnorodne prace. Uczniowie przedstawiają samych siebie, swoje rodziny, swoje otoczenie. Prace zawierają elementy litewskiej i polskiej sztuki ludowej.
„Możliwość prezentacji swych prac plastycznych w parlamencie to wyróżnienie i zaszczyt” - powiedział PAP dyrektor Gimnazjum Adama Mickiewicza w Wilnie Czesław Dawidowicz.
Dyrektor poinformował, że otwarta wystawa poświęcona 100-leciu niepodległości Litwy będzie miała swą kontynuację. „Planujemy, że w listopadzie na 100-lecie niepodległości Polski przygotujemy kolejną odsłonę wystawy” - powiedział.
Gimnazjum Adama Mickiewicza przygotowało bogaty program z okazji setnej rocznicy niepodległości Litwy i Polski. Szkoła wraz z Polskim Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca „Wilia” uczestniczy m.in. w projekcie „100 par na 100-lecie”. W ramach tego projektu 16 lutego – w dniu odrodzenia Litwy - i 11 listopada – w dniu odrodzenia Polski - 100 par na placu Ratuszowym w Wilnie zatańczy poloneza.
15 lutego, w przeddzień uroczystości rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, całe gimnazjum – 450 osób - wyjedzie w ramach obchodów 12 autokarami do Kowna, stolicy Litwy okresu międzywojennego. Natomiast pod koniec roku szkolnego, w czerwcu, cała szkoła wyjedzie na wycieczkę do Polski.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mmp/ mc/