22 drewniane kościoły po polskiej i czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego będzie można obejrzeć wirtualnie. Ich panoramy w lutym zostaną umieszczone w internecie – podała w czwartek pomysłodawczyni projektu Irena Prengel-Adamczyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
„Trwają już ostanie prace. Z początkiem lutego wszystko zostanie udostępnione na stronach muzeów w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, które wspólnie realizują ten projekt, a później także katolickich diecezji - bielsko-żywieckiej w Polsce i ostrawsko-opawskiej w Czechach” – powiedziała Prengel-Adamczyk.
Internauci będą mogli obejrzeć wykonane we wnętrzach 22 kościołów lub kaplic panoramy 360 st. Opisy w językach polskim, czeskim i angielskim przybliżą ich historię. Podane zostaną też współrzędne GPS, aby ułatwić do nich dojazd.
Najstarsze świątynie znajdują się po czeskiej stronie granicy. Niestety, kościół w Gutach, pochodzący z początków drugiej połowy XVI w., spłonął latem ub.r. Świątynia w Nydku została wzniesiona w 1576 r., a w Rzepiszczu prawdopodobnie z 1606 r. Większość kościołów po polskiej stronie powstała w XVIII w. Najstarszy, w Bielowicku, został wzniesiony w 1701 r.
Zdaniem pracownicy cieszyńskiego Muzeum, kościoły na przestrzeni lat były wielokrotnie remontowane i – nierzadko – przebudowywane. Większość zachowała jednak charakterystyczny styl budynku z wieżą.
Prengel-Adamczyk dodała, że najcenniejszym zabytkiem, który będzie można zobaczyć, jest fragment renesansowego ołtarza w pochodzącej z początku XX w. kaplicy przy rezydencji prezydenta RP w Wiśle. Trafił do niej z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu.
Wszystkie kościoły i kaplice są rzymsko-katolickie. Budynek w Olbrachcicach na Zaolziu formalnie jest własnością samorządu. W prywatnych rękach znajduje się kaplica Andziałówka.
W przeszłości niemal w każdej miejscowości istniały drewniane świątynie. Część z nich spłonęła, a inne rozebrano w XIX w., gdy w ich miejsce budowano murowane kościoły.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik. Muzeum w Czeskim Cieszynie powstało w 1948 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/