Kilkadziesiąt prac rosyjskiego architekta i rysownika Siergieja Tchobana będzie można od soboty obejrzeć w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prace Tchobana związane są z problematyką współistnienia współczesnej architektury i zabytkowych obszarów miejskich – podkreślają organizatorzy wystawy.
Na ekspozycji zatytułowanej „Kontrastowa harmonia miasta” zgromadzono rysunki przedstawiające fantazje architektoniczne Tchobana, jego pomysły scenograficzne oraz kompozycje przedstawiające kontrasty w architekturze.
„Na wystawie zostały ze sobą zestawione zarówno wyobrażone, jak i zrealizowane koncepcje utrwalone na papierze” - poinformowała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.
Jak dodała, rysunek architektoniczny jest zasadniczym elementem używanego przez Sergieja Tchobana środka komunikacji. „Pozwala on nam na chwilę zajrzeć do jego świata fantazji” - podkreśliła Czyż.
Kuratorzy wystawy skupili się na rysunkach Tchobana, w których motywy historyczne łączą się z elementami futurystycznymi. To m.in. „Kaprysy architektoniczne” oraz kompozycje z cyklu „Miejskie warstwy”. Można również zobaczyć rysunki wykonane węglem, które przedstawiają ruiny.
Organizatorzy ekspozycji podkreślili, że rosyjski architekt w swojej twórczości często porusza problematykę współistnienia współczesnej architektury i zabytkowych obszarów miejskich oraz znaczenia nowych założeń architektonicznych w tworzeniu dziedzictwa dla przyszłości.
Siergiej Tchoban jest absolwentem architektury Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu; na początku lat 90. XX w. wyjechał do Niemiec. Jego najbardziej znaczące prace zostały zrealizowane w Berlinie, Moskwie i Petersburgu. W 2009 r. założył Fundację Tchobana – Muzeum Rysunku Architektonicznego w Berlinie. Tchoban jest nie tylko architektem, ale również kolekcjonerem sztuki, kuratorem, projektantem wystaw i scenografii teatralnych.
Ekspozycję można będzie zwiedzać do 18 marca.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
edytor: Paweł Tomczyk
pdo/ pat/