Dialog, edukacja i wzajemne poznawanie się, a także mądra troska o środowisko naturalne to wspólne zadanie chrześcijan i muzułmanów - mówili uczestnicy centralnych obchodów 18. Dnia Islamu w Kościele katolickim, które w piątek odbyły się w Warszawie.
Główne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim - w tym roku pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom" - odbyły się w piątek w Akademiku Praskim w Warszawie. We wspólnej modlitwie udział wzięli przedstawiciele Episkopatu Polski, władze społeczności muzułmańskiej w Polsce oraz ambasadorowie państw muzułmańskich – Turcji i Kataru.
Jak zaznaczył przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko, Kościół katolicki w swoim nauczaniu o innych religiach "dostrzega to, co ludziom jest wspólne".
"Kościół oczekuje i wzywa katolików, aby przez rozmowę i współpracę z wyznawcami innych religii, dając świadectwo wiary i życia chrześcijańskiego, uznawali, chronili i wspierali dobra duchowe i moralne, a także wartości kulturowe i moralne, które w tamtych religiach się znajdują. Tak uczy Sobór (Watykański II - PAP) w deklaracji +Nostra Aetate+ o stosunku do religii niechrześcijańskich" - podkreślił bp Ciereszko.
Zaznaczył, że Dzień Islamu jest "odpowiedzią na zachętę ze strony Kościoła" a także stwarza okazję, aby katolicy i muzułmanie wzajemnie się poznawali i odwoływali się do wspólnych wartości. Przypomniał słowa papieża Franciszka wypowiedziane w ubiegłym roku na uniwersytecie Al-Azhar w Kairze, że "naszym zadaniem jest modlenie się za siebie nawzajem - nie popadając w pojednawcze synkretyzmy - proszenie Boga o dar pokoju, spotkania się, prowadzenie dialogu i krzewienie zgody, współpracy i przyjaźni".
Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Islamu - troski o wspólny dom, jakim dla katolików i muzułmanów jest Ziemia - przypomniał, że jest ona "zagrożona przez niewłaściwe odnoszenie się do tego wspólnego dzieła". "Jest to nawiązanie do encykliki papieża Franciszka +Laudato Si+, poświęconej właśnie zatroskaniu o ziemię, aby w duchu wiary i wartości ogólnoludzkich właściwie korzystać z dóbr tego świata" - wyjaśnił biskup.
W ocenie muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, Dzień Islamu w Kościele katolickim "jest otwarciem i wyzwaniem, a także podkreśleniem 600-lecia obecności muzułmanów na ziemiach Polskich". Mufti przypomniał, że celem tego dnia jest wzajemna edukacja. "Bez tej edukacji i poznawania się nie będzie dialogu i nie będzie pokoju. Pokój i dialog musi być budowany na wzajemnym szacunku i wiedzy. Musimy wiedzieć, co jest w religii katolickiej, jak i także druga strona powinna wiedzieć, co jest w islamie" - powiedział.
Podkreślił, że islam dąży do pokoju. "My, jako wspólnota religijna jesteśmy zobowiązani do tego, żeby dbać o siebie nawzajem. Ważne, żeby wysłuchać racji drugiej strony, żeby wiedzieć, że druga strona także ma prawo do istnienia. Chciałbym, żebyśmy jako wspólnota chrześcijańsko-muzułmańska wspólnie modlili się o pokój na świecie, który jest bardzo zagrożony" - zaapelował mufti.
Dodał, że wspólnym dobrem, powierzonym przez Boga wyznawcom różnych religii, jest planeta Ziemia. "Jest to miejsce, w którym ludzie powinni szanować się nawzajem, bez względu na przynależność religijną, etniczną czy pochodzenie. Wzajemna walka do niczego nie służy. Wzajemne poznawanie się to jest to, co Bóg przekazał w świętych księgach - że powinniśmy się nawzajem poznawać, a nie zwalczać" - zaznaczył mufti Miśkiewicz.
Przewodniczący Rady Naczelnej Ligii Muzułmańskiej Youssef Chadid zaznaczył, że wspólnym zadaniem katolików i muzułmanów jest "pokazać światu, kim naprawdę są ludzie wierzący". "Niektórzy ludzie uważają, że religie są powodem nieszczęść i wojen. A prawda jest taka, że ludzie religii to ludzie miłości" - podkreślił.
W ocenie Chadida, 18 lat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim "zaowocowało powstaniem coraz silniejszej nici porozumienia". Poinformował, że katolicka inicjatywa Dnia Islamu zainspirowała Ligę Muzułmańską do zorganizowania Dnia Chrześcijaństwa i Dnia Judaizmu w meczetach.
"To wszystko jest owocem tego spotkania" - wyjaśnił Chadid. Jego zdaniem, tolerancja to za mało. "Pamiętajmy – my nie zabiegamy o tolerancję. Tolerować mogę psa czy kota. Ale człowieka mam obowiązek kochać. Czasami trudno jest kochać człowieka, ale Bóg go kocha, więc ja nie mogę tego nie robić. Po to jesteśmy tutaj jako ludzie, po to jesteśmy sługami Boga" - powiedział.
Obchody zakończono wspólnym odczytaniem fragmentów Koranu i Pisma Świętego.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach "Dni Tatarów w Warszawie”. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest Krzysztof Kraus, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej – Andrzej Saramowicz.
Już wcześniej, regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce były prowadzone przez Fundację Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M, której prezesem jest Zdzisław Bielecki. (PAP)
autor: Iwona Żurek
edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka
iżu/ dsr/