Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej stało się oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ostatnio placówka wzbogaciła się o ponad 360 unikalnych fotografii Wyszogrodu z początku XX wieku. W planach jest tam stała ekspozycja akwarystyczna flory i fauny Wisły.
W muzeum w Wyszogrodzie, które gromadzi pamiątki związane z historią miasta, regionu i jego mieszkańców, od czasów najdawniejszych do współczesnych, odbyła się w piątek oficjalna uroczystość przejęcia placówki przez płockie Muzeum Mazowieckie.
Przejęcie muzeum oznacza, że będzie ono współfinansowane przez samorząd województwa mazowieckiego, który ma pokrywać 60 proc. kosztów oraz przez samorząd Wyszogrodu, który zapewni 40 proc. wydatków na funkcjonowanie placówki.
„Muzeum w Wyszogrodzie dotąd było placówką gminy miejsko-wiejskiej. Teraz będzie współprowadzone przez samorząd województwa, jako oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W ten sposób łączymy siły” – podkreślił marszałek Mazowsza Adam Struzik. Przypomniał, że na terenie tego województwa działa ok. 130 muzeów, z których ok. 30 to niewielkie placówki o charakterze regionalnym lub społecznym. „Często wartościowe zbiory z trudem są utrzymywane przez wspólnoty gminne czy miejskie” - ocenił.
Struzik zwrócił uwagę, że Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada m.in. oddział w miejscowości Wiączemin Polski, gdzie powstaje Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego, prezentujący m.in. pamiątki po Olendrach, przybyłych w połowie XVIII wieku z Flandrii oraz Fryzji i mieszkających tam do końca lat 40 XX wieku. „Po drugiej stronie Wisły, tym razem po prawej, mamy z kolei piękne muzeum w Wyszogrodzie. To bardzo cenna kolekcja zabytków i pamiątek związanych właśnie z samym Wyszogrodem i z Wisłą. Zadbamy o te zbiory” – dodał marszałek.
Zdzisław Leszczyński, który tworzył i kieruje Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, powiedział PAP, że placówka ta, dzięki połączeniu z płockim Muzeum Mazowieckim, zyskuje nie tylko poprawę sytuacji finansowej, ale także wsparcie merytoryczne. „Stajemy się oddziałem większego muzeum. Możemy więc korzystać z dorobku tej instytucji i fachowej wiedzy jej pracowników. Poza tym, dofinansowanie urzędu marszałkowskiego powoduje, że nasza sytuacja staje się korzystniejsza, także w przypadku poszerzania zbiorów” – ocenił Leszczyński.
Dyrektor muzeum zaznaczył, że jednym z pierwszych efektów jest kupno fotografii z okresu I wojny światowej. „To ponad 360 zdjęć, które udało się nam kupić w domu aukcyjnym w Niemczech. Fotografie przedstawiają Wyszogród, w tym budowę mostu na Wiśle” – wyjaśnił Leszczyński.
Przyznał, że wyszogrodzkie muzeum wspiera też powiat płocki. „Dzięki tej pomocy powstanie ekspozycja flory i fauny Wisły. Będzie to akwarium o pojemności około tysiąca litrów, stanowiące ilustrację żywej rzeki” – powiedział Leszczyński. Dodał, że ekspozycja poświęcona Wiśle, wzbogacona o elementy multimedialne, w tym projekcje filmów o rzece, także archiwalnych, powinna być dostępna dla zwiedzających w sierpniu.
Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej powstało w 2012 r. i początkowo działało w ramach Centrum Kultury „Wisła” w Wyszogrodzie. Obecnie posiada zbiory archeologiczne, jak naczynia, narzędzia, broń i monety, odkryte podczas miejscowych wykopalisk prowadzonych m.in. w 2014 r. na tamtejszym średniowiecznym Wzgórzu Zamkowym oraz w pobliskich Drwałach.
Placówka prezentuje też eksponaty etnograficzne, pamiątki po Olendrach oraz lokalnej społeczności żydowskiej, w tym z okresu II wojny światowej. Jest też zbiór militariów, wśród których część nawiązuje do bitwy nad Bzurą z września 1939 r.
W części ekspozycji związanej z Wisłą znajdują się m.in. modele jednostek pływających, dawnych łodzi, barek i statków, w tym bocznokołowców. Atrakcją jest mierząca ok. 6 m makieta mostu w Wyszogrodzie, rozebranego w 1999 r., który wielokrotnie odbudowywany i przebudowywany, np. po zniszczeniach wojennych i powodziach, istniał od 1917 r. - w XX wieku, przeprawa ta, o długości blisko 1,3 km, była uważana za najdłuższą drewnianą Europie.
W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum, w specjalnym oszklonym pawilonie, można oglądać szczątki radzieckiego samolotu Pe-2 z okresu II wojny światowej, wydobyte w 2015 r. z rozlewisk Bzury – maszyna, należąca do 72. Samodzielnego Pułku Zwiadu Lotnictwa 16. Armii Lotniczej została zestrzelona przez cofające się oddziały niemieckie w styczniu 1945 r. (PAP)
mb/ pat/