Urodzona w Polsce Martyna Majok zdobyła jako pierwsza kobieta nagrodę Greenfield w kategorii dramat. Hermitage Artist Retreat wraz z Fundacją Greenfield z Filadelfii ogłosiły swą decyzję w piątek. Wcześniej wyróżnienie to spotkało tylko trzech amerykańskich pisarzy.
Dramatopisarkę komplementował przewodniczący jury, dyrektor artystyczny American Conservatory Theater Carey Perloff.
"Byliśmy jednomyślnie zafascynowani ostrością, z jaką Martyna pisze, bogactwem jej wyobraźni i ambitną tematyką. Jest naprawdę wyjątkowa i nie możemy się doczekać tego, co stworzy dzięki nadzwyczajnemu wsparciu płynącemu z nagrody Greenfield” – powiedział Perloff.
Majok otrzyma 30 tys. dolarów na napisanie kolejnej sztuki, która może zostać zaprezentowana publiczności w ciągu najbliższych dwóch lat. Niezależnie od tego, będzie miała możliwość pracy twórczej w siedzibie Hermitage Artist Retreat w Englewood, na Florydzie.
Oficjalne wręczenie wyróżnienia zaplanowano na 8 kwietnia w Sarasocie. Uroczystości będzie towarzyszyć dyskusja o sztuce i teatrze.
"Co za dar spotkać się z takim wsparciem i zachętą do kontynuacji pisania rzeczy, które czuję. Znaleźć się w towarzystwie poprzednich laureatów, legendarnych znakomitości jak Craig Lucas, John Guare i Nilo Cruz, to niezwykły zaszczyt” – powiedziała Majok, która urodziła się w Bytomiu i przyjechała do USA jako dziecko.
Wyraziła dumę, że jest pierwszą kobietą, a zarazem drugą przedstawicielką imigracji, która dostała tę nagrodę w kategorii dramatu.
Pierwsze publiczne prezentacje nowej sztuki Majok Hermitage zaaranżuje z profesjonalną organizacją artystyczną w Sarasota, podczas planowanego weekendu Greenfield Prize. Wiosną 2020 r. Hermitage przedstawi ją we współpracy z Asolo Rep Sarasota. Nagroda obejmuje także pomoc w przygotowaniu późniejszych spektakli w różnych innych miejscach.
Zadowolenie z wyróżnienia Majok wyraził dyrektor wykonawczy Hermitage Bruce E. Rodgers.
"Nagroda Greenfield została stworzona właśnie dla artystów tego kalibru, aby ich uhonorować i zachęcać do dalszej znaczącej pracy. To jest sedno tej nagrody i jesteśmy dumni oraz podekscytowani widząc i słysząc, co Martyna ma do powiedzenia" – ocenił Rodgers.
Majok jest m.in. autorką sztuk "Cost of Living" oraz "Ironbound". Wystawiane były m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Chicago. "Washington Post" nazwał "Ironbound" prawdziwym nokautem.
"Moi bohaterowie czegoś chcą, do czegoś dążą. Nie są ofiarami, nie są odpychający. Ich marzenia są wielkie, ale żyjemy w takim świecie, że otoczenie nie pozwala, żeby się spełniły. Nawet jednak, kiedy jest bardzo ciężko, nie brak nadziei. Czasem dochodzi do tragedii, ale zawsze jest gdzieś optymizm. Nie wydumany, ale ciężko zapracowany" - tak Majok opisała swoją filozofię pisania we wcześniejszej rozmowie z PAP.
Twórczość dramatopisarki spotkała się z wysoką oceną, co zaowocowało m.in. stypendium Playwrights of New York Fellowship. Majok jest też laureatką Charles MacArthur Award for Outstanding Original New Play or Musical. Obecnie kończy pracę nad sztuką "queens" o dwóch generacjach kobiet - imigrantek. Będzie wystawiona w Nowym Jorku, w teatrze prestiżowego ośrodka kultury Lincoln Center, Claire Tow Theater.
Nagroda Greenfield przyznawana jest co roku w kategoriach: dramat, muzyka i sztuki wizualne. Ma na celu inicjowanie i oferowanie warunków sprzyjających tworzeniu znaczących dzieł sztuki.
Dom pracy twórczej Hermitage zaprasza do florydzkiej rezydencji w historycznym kampusie przy plaży utalentowanych malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, dramaturgów, poetów, kompozytorów i innych artystów z całego świata. Wielu z nich to zdobywcy nagród Pulitzera, Tony, Emmy, Grammy oraz MacArthur "Genius".
Artyści proszeni są podczas swojego pobytu w Hermitage o interakcję z lokalną społecznością. Organizują dla niej m.in. oryginalne i inspirujące wydarzenia.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
pat/ son/