Państwo polskie od lat przywiązuje dużą wagę do europejskiego dziedzictwa - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Dzięki szacunkowi dla dziedzictwa istniejemy jako wspólnota i jako państwo - dodał.
We wtorek w Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja nt. Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Wzięli w niej udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, polska koordynatorka ERDK 2018 i dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie Agata Wąsowska-Pawlik, badaczka zagadnień dziedzictwa kulturowego i historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka, zastępca kierownika Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paulina Szulist-Płuciniczak.
"Państwo polskie od lat przywiązuje dużą wagę do Europejskiego Dziedzictwa. Z wielu powodów jest oczywiste, że dzięki szacunkowi dla dziedzictwa kulturowego istniejemy jako wspólnota i istniejemy jako państwo" - podkreślił minister kultury.
Dodał, że dzięki szacunkowi dla dziedzictwa potrafimy w odpowiedni sposób edukować kolejne pokolenia i w sposób właściwy je uwrażliwiać.
Gliński zwrócił uwagę, że Polska posiada także dokonania historyczne, jeżeli chodzi o Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ w pierwszym wydaniu tej listy były już obiekty polskie. "Taką historyczną klamrą było wydarzenie zeszłoroczne 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którym nastąpił kolejny wpis na Listę" - zaznaczył.
Minister kultury przypomniał także, że w Polsce znajdują się obiekty posiadające Znak Dziedzictwa Europejskiego (Unia Lubelska, Stocznia Gdańska, cmentarz z I Wojny Światowej w Łużnej, Konstytucja 3 maja).
"Mamy także od lat dobrze funkcjonujący system nominowania i w związku z tym odpowiednio wartościowania miejsc istotnych dla polskiego dziedzictwa m.in. Pomniki Historii. La lista dość dynamicznie się ostatnio rozwija, mamy nadzieję, że na 100-lecie niepodległości, będziemy mieli już w Polsce 100 Pomników Historii" - powiedział Gliński.
Zaznaczył, że "Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego jest okazją, żeby podsumowywać to, co zostało zrobione i mówić także dlaczego to jest ważne i jak będziemy nasze działania w tym zakresie rozwijać w przyszłości".
W rozmowie z dziennikarzami dodał, że dziedzictwo to jest także to, co my w tej chwili "tworzymy i co zostanie dla następnych pokoleń".
Polska koordynatorka ERDK 2018 wyjaśniła, że Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego jest inicjatywą unijną, podjętą decyzją Parlamentu Europejskiego. "W decyzji podkreślono, że ten rok ma zachęcać do docenienia dziedzictwa kulturowego, ma zachęcać do wszelkich działań na rzecz jego promocji, na rzecz promocji ochrony i zwiększania dostępu do dziedzictwa kulturowego" - podkreśliła.
Jak mówiła, "bardzo dużo i bardzo dobrych rzeczy się dzieje w zakresie ochrony, ale zawsze jest jeszcze więcej do zrobienia, jeśli chodzi o edukację, o umożliwienie zwiększania dostępu do poprawy działań edukacyjnych, do rozwijania działań edukacyjnych, które każda instytucja muzealna czy kultury w Polsce, robi oczywiście, ale dostajemy pewną ramę, w którą możemy się wpisać".
"Dostajemy sygnał, który mówi nam, że nie tyko w Polsce, ale w całej Europie ten rok będzie celebrowany w wyjątkowy sposób" - zaznaczyła polska koordynatorka ERDK 2018.
Wąsowska-Pawlik zaznaczyła, że to jest pewien proces. "Może nie zmienimy od razu całej sytuacji, ale ten proces przyspieszy - świadomość znaczenia dziedzictwa kulturowego w Polsce, jego znaczenia dla rozwoju społeczno-gospodarczego, jego znaczenia, jako komponentu różnorodności kulturowej, jego znaczenia w budowaniu tożsamości, wspólnoty, będzie większa. O to chodzi w tym roku, żeby podkreślać te znaczenia" - wyjaśniła.
Wraz z nowym rokiem rozpoczął się Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, którego koordynatorem w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018) to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale znaczenie w życiu każdego z nas.
"ERDK 2018 uwidoczni bogactwo dziedzictwa kulturowego Europy, ukazując jego znaczenie w umacnianiu poczucia wspólnej tożsamości i budowaniu przyszłości Europy" - napisano w informacji prasowej.
Dodano, że organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi.
Wśród zaplanowanych projektów są m.in.: cykl otwartych dla publiczności seminariów w różnych miastach Polski na temat społecznego i gospodarczego potencjału dziedzictwa (kwiecień-październik), publikacja książki o dziedzictwie dla dzieci "Bestiariusz polski" we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry (wrzesień), a także wystawy i konkursy.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/