Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmienia nazwę na Muzeum Gdańska. Placówka przygotowała też nową stronę internetową, na którą składa się m.in. portal mający prezentować dziedzictwo miasta i jego mieszkańców.
O zmianach, które zachodzą w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska poinformował rzecznik prasowy placówki Andrzej Gierszewski. Zaznaczył, że – zaakceptowane przez samorząd, któremu podlega Muzeum – skrócenie nazwy to efekt ogólnego trendu panującego ostatnio w placówkach muzealnych.
Gierszewski przypomniał, że przykładowo Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy zmieniło nazwę na Muzeum Warszawy, a podobny zabieg planuje też Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Zaznaczył, że w Gdańsku zmiana taka wejdzie w życie formalnie z końcem stycznia.
Rzecznik poinformował, że wraz z nową nazwą placówka zyska też nową stronę internetową. Zostanie ona udostępniona 1 lutego br. pod adresem www.muzeumgdansk.pl (dotychczasowy adres to www.mhmg.pl). W nowym portalu – obok standardowych informacji na temat oddziałów placówki znajdzie się opis historii Gdańska i specjalne serwisy prezentujące dziedzictwo materialne i niematerialne miasta oraz jego mieszkańców.
W serwisach specjalnych umieszczone zostaną m.in. fotografie gdańskich zabytków, archiwalne zdjęcia miasta oraz nagrania audio zawierające wspomnienia dotyczące powojennej historii Gdańska. Jak poinformował Gierszewski, ambicją dyrekcji placówki jest, by nowa strona internetowa była chętnie odwiedzana przez gdańszczan i inne osoby zainteresowane dziejami miasta. Goście otrzymają m.in. możliwość wzbogacenia portalu o własne zdjęcia, wspomnienia czy fotografie prezentujące przedmioty związane z historią miasta.
Jak poinformował Gierszewski niebawem Muzeum Gdańska zwróci się do mieszkańców z prośbą o użyczenie placówce rodzinnych pamiątek czy innych obiektów związanych z dziejami miasta. Rzecznik podkreślił, że przedmioty te można będzie udostępnić placówce na własność albo umożliwić sfotografowanie ich. „Każdy obiekt spełniający przewidziane kryteria zostanie umieszczony na portalu wraz z informacjami o darczyńcy, jeśli tylko ten ostatni wyrazi na to zgodę. Oryginalny przedmiot zostanie zwrócony właścicielowi” – zadeklarował dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
Placówce, w skład której wchodziło dotąd osiem oddziałów, przybył też w ostatnich dniach kolejny - ulokowana w gdańskiej Oliwie Kuźnia Wodna. W tym powstałym w końcu XVI wieku obiekcie zachowały się sprawne, oryginalne – ponad 400-letnie urządzenia. Są to m.in. napędzane osobnymi kołami wodnymi: młot służący do kucia (waży około 250 kg i poruszany jest przez koło o średnicy 4 metrów) oraz nożyce służące do cięcia rozgrzanego żelaza (wprawia je w ruch koło o średnicy 3,1 metra).
Od 1957 roku Kuźnia podlegała Muzeum Techniki w Warszawie, które odbudowało zniszczony obiekt i w 1978 roku udostępniło do zwiedzania. W ostatnim czasie stołeczna placówka zrezygnowała z utrzymania kuźni i obiekt przejął gdański samorząd, który przekazał go w zarzadzanie Muzeum Gdańska. Jak poinformował Gierszewski, Kuźnia wymaga remontu – konieczna jest m.in. wymiana dachu. Mimo planowanych prac, dyrekcja Muzeum chce jeszcze w tym roku, czasowo udostępniać zabytek zwiedzającym.
Muzeum Gdańska prowadzi też przygotowania do budowy nowego obiektu - przyszłej siedziby głównej placówki, w której znajdzie się m.in. ekspozycja prezentująca dzieje miasta. Decyzję o postawieniu nowego budynku podjęły w ostatnich miesiącach władze Gdańska argumentując, że w żadnym z zabytkowych obiektów znajdujących się pod pieczą miasta, nie sposób urządzić dużej, nowoczesnej ekspozycji. Jako potencjalną lokalizację dla nowego obiektu wskazano działkę w ścisłym historycznym centrum - na terenie, na którym przed wiekami istniały gdański książęcy gród oraz zamek krzyżacki. Do końca czerwca br. ma zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny.
Jak przypomniał Gierszewski, dziś – oprócz Kuźni Wodnej, na Muzeum Gdańska składa się osiem oddziałów: Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Twierdza Wisłoujście, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Poczty Polskiej. Rzecznik poinformował, że w minionym roku wszystkie oddziały Muzeum odwiedziło w sumie blisko 380 tys. osób. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/