Propagowanie wiedzy o historii, kulturze czy sztuce miasta - to główny cel Testu Wiedzy o Historii Białegostoku, którego trzecia edycja odbędzie się 18 lutego - poinformowano na konferencji prasowej w białostockim Muzeum Wojska. Uczestnicy testu będą odpowiadać na 40 zamkniętych pytań. Pytań będzie o 10 więcej niż w teście z 2017 r.
Wśród głównych wątków, które pojawią się w pytaniach, będą 100-lecie niepodległości Polski - w odniesieniu do historii Białegostoku - oraz 50-lecie Muzeum Wojska, które organizuje test. Test jest jednym z wydarzeń w ramach obchodów 100-lecia niepodległości.
Test odbędzie się w przeddzień 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. Miasto odzyskało niepodległość 19 lutego 1919 r.
"W tym roku jest to szczególny test, szczególny rok, dlatego że obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości w listopadzie. Oczywiście, jeżeli chodzi o Białystok, to akurat 99. rocznica, ale też wchodzimy w tę setną rocznicę odzyskania niepodległości również przez Białystok, dlatego część pytań pewnie będzie poświęcona właśnie temu 100-leciu" - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Dodał, że test to "możliwość zmierzenia się z własną wiedzą o historii miasta", która jest ciekawa i można się będzie nauczyć wielu rzeczy, które mogą być zaskakujące. "To jest element wychowania obywatelskiego, przypominania o naszych osiągnięciach" - mówił Truskolaski.
Dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski powiedział, że pytań będzie więcej, bo poziom uczestników testu rośnie z każdym rokiem, choć zaznaczył, że nie chodzi o to, by poziom tych pytań był trudny, "szalony". "(...) poziom jest naprawdę wysoki tego konkursu. Wiedza ludzi nas zaskakuje, cieszy, bo białostoczanie interesują się historią naszego miasta" - dodał Sadowski.
Konkursowe pytania będą też obejmowały takie dziedziny jak kultura czy sztuka. Do testu można się przygotować, m.in. czytając publikacje historyków regionalnych czy aktywnie obserwować życie miasta - mówił Sadowski.
Swoją wiedzę w teście mogą sprawdzić wszyscy - także osoby poniżej 18-ego roku życia - jeśli zgodzą się na to ich opiekunowie. Rywalizować nie mogą jedynie osoby zawodowo zajmujące się historią, np. przewodnicy po mieście, nauczyciele czy pracownicy placówek kulturalnych albo naukowych.
Zapisy chętnych do udziału w teście trwają do 16 lutego. Dotychczas zgłosiło się ok. 50 osób. "Liczymy na to, że tych chętnych będzie więcej (...) Mam nadzieję, że białostoczanie zechcą wziąć udział w tym konkursie" - powiedział Sadowski. Zapisy prowadzić Muzeum Wojska, także mailem: test@mwb.com.pl.
Sala kina Forum Białostockiego Ośrodka Kultury, w której odbędzie się test może pomieścić ok. 250-280 osób. Nagroda dla zwycięzcy to 3 tys. zł; za drugie miejsce 2 tys. zł, za trzecie 1 tys. zł.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ itm/