Mniejszość litewska z Puńska i Sejn będzie obchodziła w piątek, podobnie jak na Litwie, 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez ten kraj. W kulminacyjnym momencie rozdzwonić się mają dzwony i dzwoneczki, a wieczorem zapłoną ogniska.
Litwa 16 lutego obchodzi święto odzyskania niepodległości. W tym roku przypada 100. rocznica tego wydarzenia. Uroczystości zaczynające się w piątek potrwają do niedzieli. Na pograniczu polsko-litewskim obchody rozpoczną się o godz. 10.45 mszą w kościele w Puńsku. Puńsk jest nazywany polską stolicą Litwinów, ponieważ stanowią tam aż 80 proc. lokalnej społeczności.
Kulminacyjny moment obchodów planowany jest na godz. 11.30 czasu polskiego. Wtedy, tak jak na Litwie (z uwagi na inną strefę czasową w tym kraju tam będzie to 12.30) zadzwonią dzwony kościelne. Jak powiedziała PAP dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku (DKL) Asta Pieczulis, dodatkowo Litwini z Puńska będą mieli przy sobie małe dzwoneczki, którymi w tym momencie zadzwonią. Przed Domem Kultury Litewskiej planowana odsłonięta zostanie rzeźba wykonana na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wieczorem, o godz. 20.00, we wszystkich wsiach w gminie Puńsk na wzniesieniach zostaną rozpalone ogniska. W sobotę o godz. 18-tej w DKL odbędzie się uroczysty koncert niepodległościowy.
Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach organizuje obchody w niedzielę 18 lutego. O 13.00 zostanie odprawiona msza w Bazylice Sejneńskiej w intencji niepodległości Litwy. Po mszy Litwini złożą kwiaty pod pomnikiem Antanasa Baranauskasa, litewskiego poety i biskupa żyjącego w latach 1835-1902. Następnie w Klasztorze Podominikańskim w Sali Litewskiej zostanie otwarta wystawa poświęcona 100 latom niepodległości Litwy, a w Domu Litewskim obok konsulatu będzie można wysłuchać uroczystego koncertu.
Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny.16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.
W czasie podpisania Aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką; dokument wyrażał wolę narodu do stworzenia niepodległego państwa litewskiego. Realnie powstało kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
edytor: Justyna Wojteczek
bur/ jw/