Na 40 pytań z historii, wojskowości oraz kultury, sztuki czy sportu odpowiadali w niedzielę uczestnicy IIII Testu z Historii Białegostoku, który zorganizowało w Białymstoku Muzeum Wojska. Wygrał Adam Janucik, który z sukcesem startował także w pierwszej edycji tego testu.
Zwycięzców ogłoszono wieczorem w sali kina Forum Białostockiego Ośrodka Kultury.
Zwycięzca zdobył 35 na 40 możliwych punktów i nagrodę 3 tys. zł. Różnice pomiędzy zdobywcami nagród były minimalne. Laureat drugiego miejsca, Rafał Kazberuk, prawidłowo odpowiedział na 34 pytania (2 tys. zł nagrody), zdobywca trzeciego miejsca - Aleksander Sołowianowicz - na 33 - ogłosił przewodniczący jury historyk prof. Adam Dobroński.
W teście wzięło udział 97 osób w różnym wieku. 67 z nich odpowiedziało poprawnie co najmniej na połowę pytań. Prof. Dobroński ocenił, że to "znakomicie". 8 osób zdobyło więcej niż 30 punktów.
Zawodnicy odpowiadali na testowe pytania w formie elektronicznej, głosowali przy użyciu pilotów na jedną z trzech podanych odpowiedzi. Na odpowiedź na każde pytanie mieli po 30 sekund. Test ułożyli historycy. W jury - oprócz profesora Dobrońskiego zasiadali również dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Białymstoku dr Jerzy Milewski oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.
Uczestnicy testu musieli wykazać się m.in. wiedzą na temat tego, w którym roku wybuchło powstanie w getcie białostockim (sierpień 1943), gdzie znajdował się dom pochodzącego z Białegostoku znanego dyrygenta i kompozytora Jerzego Maksymiuka ( ul. Słonimska), czy jak nazywała się piosenkarka - również białostoczanka, która zasłynęła przebojem w XX w. pt. "W żółtych płomieniach liści", czyli Łucja Prus.
Musieli też wiedzieć, w którym roku inny białostoczanin Janusz Laskowski zdobył nagrodę za piosenkę "Kolorowe jarmarki" na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1977 r.), albo w którym roku powstał znany białostocki zespół bluesowy Kasa Chorych (1975).
Nie zabrakło pytań o to, kiedy powstało Muzeum Wojska, które świętuje w 2018 r. swoje 50-lecie, kto był pierwszym dyrektorem tej placówki (Zygmunt Kosztyła), ale też np. co to był "Prożektor"( czasopismo), albo jak się nazywała w 1958 r. obecna Aleja Józefa Piłsudskiego, gdy zaczynała się jej budowa (trasa W-Z), choć potem była nazywana Aleją 1 Maja. Jury przyznało, że to pytanie było podchwytliwe.
Uczestnicy testu odpowiadali też na pytania o to, czym miał być po odbudowie ze zniszczeń po II wojnie światowej Pałac Branickich (Pałacem Kultury Ludowej), o najsłynniejszą twierdzę z czasów I wojny światowej (w Osowcu). Były też pytania o postacie takie jak np. kawalerzysta gen. Ludwik Kmicic-Skrzyński.
Miłośnicy sportu mogli się natomiast wykazać wiedzą przy jakiej ulicy w okresie międzywojennym znajdowało się pierwsze boisko sportowe piłkarskiej Jagiellonii (Warszawska). Trzeba też było znać nazwisko Roberta Panka, kompozytora hejnału Białegostoku.
Największe kontrowersje wzbudziło pytanie o to, w którym roku Polska weszła do NATO (1999). Niektórzy podkreślali, że nie ma to bezpośredniego związku z Białymstokiem. Prof. Dobroński odpowiedział, ze to także część historii miasta, bo świętowano to wydarzenie.
Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał, że test jest elementem obchodów przypadającej w poniedziałek 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok i okazją do sprawdzenia wiedzy o historii miasta. Test popularyzuje wiedzę o historii Białegostoku.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
edytor: Dorota Skrobisz
kow/ skr/