Zdjęcia i modele promów będzie można oglądać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu na wystawie "70 lat żeglugi promowej ze Świnoujścia przez Bałtyk". Otwarcie ekspozycji zaplanowano na najbliższy piątek.
Na wystawie pokazywane będą zdjęcia, a wśród nich najstarsze z inauguracyjnego rejsu, ale także współczesne fotografie. Obok nich będzie można zobaczyć także modele niektórych promów.
Pierwsze po II wojnie światowej połączenie promowe ze Świnoujścia do Trelleborga w Szwecji uruchomiono 20 lutego 1948 r. Początkowo linię tę obsługiwały trzy szwedzkie statki przystosowane do przewozu wagonów kolejowych. Rejs inauguracyjny wykonał prom "Starke". Polska jednostka do obsługi tej linii weszła w 1950 r.
W 1954 r. połączenie promowe ze Szwecją zostało zerwane. Żeglugę promową przywrócono dziesięć lat później, otwierając linię Świnoujście – Ronne – Ystad. Do 1977 r. kontrolę nad Bazą Promów Morskich sprawował Zarząd Portów Szczecin, a od tego roku kołobrzeska firma Polska Żegluga Bałtycka. W tym samym roku PŻB uruchomiła nową linię do Kopenhagi, a w 1978 r. przedłużyła ją do Felixstowe w Wielkiej Brytanii.
W 2001 r. Baza Promów Morskich została sprzedana Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który jest obecnie jej właścicielem. Operatorem jest spółka Terminal Promowy Świnoujście, która zarządza największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na Bałtyku terminalem promowym.
Ze świnoujskiego terminalu promowego korzystają obecnie trzy firmy armatorskie: Polska Żegluga Bałtycka, Unity Line i TT-Line.
Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu we współpracy z Terminalem Promowym Świnoujście, Polską Żeglugą Bałtycką, Unity Line i TT-Line. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ agz/