Konkursy, warsztaty i ogólnopolska konferencja naukowa „Nasz język ojczysty” znajdą się w programie Miesiąca Języka Ojczystego, który rozpoczął się w środę – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Przedsięwzięcie organizują poloniści z UJ w Krakowie.
Organizatorzy chcą zwrócić uwagę, że pisać i mówić należy poprawnie.
Jednym z największych wydarzeń w ramach Miesiąca będzie IV Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 3 marca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rejestracja trwa do niedzieli.
Autorką tekstu IV Krakowskiego Dyktanda jest językoznawczyni dr hab. Mirosława Mycawka. Zgodnie z jej zapowiedziami, w tekście, tak jak w latach poprzednich, nie zabraknie krakowskich klimatów. Co roku wydarzenie gromadzi ok. 500 osób, które chcą sprawdzić swoją ortograficzną wiedzę. Patronat nad Dyktandem objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Miesiąc Języka Ojczystego to także konkursy: na reklamę, na komentarz i na gadkę. Termin nadsyłania prac na konkursy upływa 28 lutego, a finały odbędą się 16 marca na Wydziale Polonistyki UJ. Konkursowe jury, złożone ze znawców języka, zwracać będzie dużą uwagę na poprawność językową prac.
Konkurs na reklamę jest skierowany do uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy muszą zrealizować krótki film promujący dowolny produkt, ideę lub usługę związaną z tematem konkursu: „Język – dzieło pokoleń”.
W konkursie na komentarz (w formie nagrania wideo) do dowolnego wydarzenia sportowego, kulturalnego lub związanego ze światem mody udział wziąć mogą gimnazjaliści i uczniowie klas siódmych.
Konkurs na gadkę polega na stworzeniu gwarowego niewierszowanego, oryginalnego monologu na temat „Nasza tożsamość regionalna”. Oceniane będą zarówno walory językowe (przede wszystkim gwara), jak i te związane z treścią, tj. anegdotami, rodzinnymi historiami lub tradycją. „Chcemy w ten sposób połączyć promowanie języka polskiego, jak i różnych regionów, w którym ów język się specyficznie rozwijał” – podkreślili organizatorzy.
Wydarzeniem towarzyszącym Miesiącowi Języka Polskiego jest III ogólnopolska konferencja naukowa „Nasz język ojczysty”. W tym roku upłynie ona pod hasłem „Różne oblicza tożsamości”. Odbędzie się w dniach 23-24 marca na Wydziale Polonistyki UJ.
Miesiąc Języka Ojczystego organizuje od 2015 r. Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia i Towarzystwem Miłośników Języka Polskiego.
Językoznawcy alarmują, że co dwa tygodnie bezpowrotnie znika jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Wyginięciem zagrożona jest połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ zan/