Prelekcje organizowane z okazji zakończenia wystawy „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-70” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym otworzą w sobotę wrocławskie obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca'68.
„Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-70” to ekspozycja prezentująca niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne, dokumenty oraz filmy dotyczące społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku. Trzon wystawy stanowią zdjęcia pochodzące ze zbiorów instytucji zajmujących się dokumentowaniem dziedzictwa polskich Żydów, m.in.: Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Podczas finisażu wystawy obędzie się wykład zatytułowany „Wokół pamięci Marca 68’. Pokolenie, emigracja, tożsamość” - poinformowała PAP Paulina Popiół z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zaplanowano również debatę o wydarzeniach Marca'68 z udziałem emigrantów marcowych z Izraela i Szwecji oraz mieszkającego we Wrocławiu uczestnika protestów studenckich. Odbędzie się też koncert zespołu „Klezmerado”, który wykonuje muzykę klezmerską wywodzącą się z kultury Żydów ze środkowej i wschodniej Europy XIX i XX wieku.
W niedzielę zaplanowano spacer po żydowskim Wrocławiu, którego tłem będą wydarzenia marcowe sprzed 50 lat. Spacerowiczów poprowadzi Tamara Włodarczyk – inicjatorka i współautorka „Przewodnika po żydowskim Wrocławiu”.
W poniedziałek zaś w Synagodze pod Białym Bocianem odbędzie się m.in. pokaz filmu dokumentalnego „Mój 1968” Ewy Małkowskiej-Bieniek i Bartka B. Orlickiego.
Organizatorami wrocławskich obchodów są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Zikaron-Pamięć-Memory, Internationellt Kulturforum w Szwecji, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ agz/