Wystawa współczesnych artystów polskich zatytułowana „Polska Geometria” została otwarta we wtorek w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie wizyta prezydentów obu państw w piątek.
Na wystawie w Domu Sztuk w Veszprem pokazano kilkanaście obrazów polskich artystów, zarówno tak znanych jak Henryk Stażewski, jak i nadal tworzących spadkobierców tradycji Stażewskiego czy Władysława Strzemińskiego, np. Jerzego Kałuckiego, Jana Pamuły czy Andrzeja Gieragi.
Wszystkie prezentowane prace pochodzą ze zbiorów kolekcjonera sztuki Laszlo Vassa i będzie je można oglądać do 23 czerwca.
Oprowadzający we wtorek po wystawie węgierski artysta Istvan Haasz, który od dawna utrzymuje kontakty z polskimi artystami, powiedział PAP, że wiele prezentowanych na ekspozycji prac znalazło się w zbiorach Vassa dzięki jego prywatnym kontaktom.
Jak podkreślił, miał też okazję poznać osobiście Henryka Stażewskiego, gdy odwiedził go w warszawskiej pracowni w 1986 r. z polskim kolegą. 92-letni wówczas malarz przyjął gości – jak powiedział Haasz - w jedwabnym szlafroku w paski.
„Poczęstował nas francuskich koniakiem. Zapytałem go, co wie o węgierskich artystach. Odparł, że wiadomo mu, iż w grupie abstrakcjonistów Abstraction-Creaction (z którą Stażewski współpracował – PAP), powstałej w 1931 w Paryżu, byli też Węgrzy” – powiedział Haasz. Obok tak znanych twórców jak Piet Mondrian czy Hans Arp do grupy należeli m.in. Węgrzy Istvan Beoethy i Alfred Reth.
Na wtorek zaplanowano także wiele innych wydarzeń w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, m.in. koncerty – pianisty Łukasza Piaseckiego oraz uczniów szkół muzycznych z Veszprem i z Tarnowa - a także prezentacje książek.
Goście będą mogli zapoznać się z publikacją „Węgierskie pamiątki w Polsce”, przedstawiającą ponad 200 zabytków i miejsc w Polsce związanych z Węgrami, od pomników i tablic po nazwy ulic, a także z książką historyka Istvana Kovacsa „Interes i miłość. Polskie wspomnienia o walkach za wolność w latach 1848-1849”.
W ramach festiwalu filmów polskich będzie można obejrzeć „80 milionów” Waldemara Krzystka.
Uroczystości z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca zostały przez władze Veszprem poszerzone na cały tydzień, aby – jak powiedział burmistrz Gyula Porga - mieszkańcy mieli jak najwięcej okazji do jak najgłębszego zetknięcia się z kulturą Polski w wielu dziedzinach.
W kolejnych dniach w Veszprem odbędzie się m.in. konferencja miast partnerskich z Polski i Węgier, będą prezentacje dalszych książek, koncerty oraz występy zespołów folklorystycznych. Przez cały tydzień w sześciu restauracjach w Veszprem, które włączyły się do tego programu, będą też serwowane takie polskie dania, jak schabowy z ziemniakami, barszcz czy pierogi.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/