Naszym celem w 100. rocznicę odzyskania niepodległości jest dotarcie do młodzieży - powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Podkreślił, że dla młodych ludzi trudne do zrozumienia jest często nawet to, że Polska była kiedyś zniewolona.
"Mamy nadzieję, że Polacy dadzą się porwać obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości. Będziemy się o to bardzo starali - przede wszystkim przez częste organizowanie różnego rodzaju uroczystości. Najważniejszym naszym celem jest dotarcie do młodego pokolenia. Młodzi ludzie są urodzeni i wychowani w zupełnie innych realiach. W ogóle wspomnienie, że Polska była kiedyś zniewolona, jest dla nich trudne do zrozumienia. To, że musiała się wybijać na niepodległość, walczyć o nią - jest trudne do wyobrażenia dla młodych ludzi. Moim zdaniem wciągnęliśmy i zachęciliśmy do tegorocznych obchodów przede wszystkim szkoły" - wskazał w rozmowie z PAP prof. Golon.
Przypomniał, że IPN rozpoczął obchody 100-lecia niepodległości już w grudniu 2017 r., kiedy w mniejszych miejscowościach zapoczątkowano cykl "Akademia Niepodległości" - wykładów, które potrwają aż do lutego 2022 roku. Czteroletni okres wiąże się wprost z rocznicami historycznymi i przyłączaniem do odradzającego się państwa polskiego kolejnych regionów od 1918 do 1922 roku.
Wśród upamiętnianych wydarzeń będą m.in. rocznica powrotu do Polski Józefa Piłsudskiego, powstania wielkopolskie i śląskie, wojna polsko-bolszewicka ze szczególnym uwzględnieniem tzw. cudu nad Wisłą.
"W tym czteroletnim cyklu chcemy przypomnieć ten niezwykły sukces - wybicie się na niepodległość wielu regionów Polski po 150 latach. Personalnie najbardziej stulecie odzyskania niepodległości i całą batalię niepodległościową z lat 1914-1918 symbolizuje postać Józefa Piłsudskiego. Przez cały rok 2018 będzie kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń w całym kraju. Do najważniejszych będą należały wystawy m.in. dwujęzyczna (z dominującym przekazem w języku angielskim) wystawa +Ojcowie niepodległości+, która będzie promowana w wielu miastach w Polsce, ale także międzynarodowo" - dodał Golon.
Szef IPN w Gdańsku wspomniał, że w tym roku będzie przynajmniej kilkadziesiąt konferencji - międzynarodowych i ogólnopolskich, które będą nawiązywały do roku 1918. Zapowiedział takie wydarzenia w kolejnych miesiącach m.in. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Golon wziął udział w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w konferencji naukowej "Polskie drogi do niepodległości". Obradom towarzyszyła wystawa poświęcona bohaterom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. (PAP)
autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz
twi/ rau/