Israel Camerata Jerusalem pod dyrekcją Avnera Birona zagra w czwartek na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Solistą będzie pianista Szymon Nehring, Koncert jest poświęcony Izraelowi w 70. rocznicę powstania tego państwa.
Goście z Izraela zagrają pod batutą światowej sławy dyrygenta, a zarazem założyciela i dyrektora muzycznego orkiestry, Avnera Birona. Solistą koncertu jest Szymon Nehring, który w ubiegłym roku, jako pierwszy Polak, został zwycięzcą Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.
"Koncert otwiera cały cykl wydarzeń związanych z tegoroczną 70. rocznicą narodzin Izraela. Jestem niezwykle szczęśliwa, że w programie Wielkanocnego Festiwalu znalazł się wspaniały izraelski zespół muzyków, który uświetni rok jubileuszowy 70. rocznicy powstania Państwa Izrael i 100-lecia odzyskania polskiej niepodległości" - napisała w liście adresowanym do publiczności festiwalu Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.
W programie koncertu znalazły się utwory: "Divertimento" Beli Bartoka; II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena; "Al Naharot Bavel" (Nad rzekami Babilonu) Marka Lavry'ego oraz Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
"Marc Lavry uznawany jest za jednego z najważniejszych izraelskich kompozytorów XX w. Na jego życiorysie mocny ślad odcisnęła historia" - napisała w materiałach towarzyszących festiwalowi Ewa Siemdaj, teoretyk muzyki.
Lavry urodził się w Rydze w 1903 r. i mając zaledwie dziewięć lat ujawnił talent kompozytorski, pisząc swoje pierwsze utwory na fortepian. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechał z rodzinnego miasta na studia do Oldenburga w Niemczech, aby – zgodnie z wolą rodziców – studiować architekturę. Po uzyskaniu dyplomu architekta powrócił jednak do muzyki, studiując wpierw w Lipskim Konserwatorium, a następnie w słynnym Konserwatorium Sterna w Berlinie. Jeszcze podczas studiów rozpoczął pracę jako dyrygent i dosyć szybko zyskał uznanie w tej dziedzinie .
W latach 20. pełnił kolejno funkcje dyrygenta opery w Saarbruecken (1926-27), dyrektora muzycznego Tanzbuehne Laban (1927-28), słynnego teatru tańca nowoczesnego kierowanego przez Rudolfa Labana w Berlinie, a następnie dyrygenta Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej (1929-33). Dojście do władzy partii Hitlera przerwało jednak jego rozwijającą się w Niemczech karierę dyrygenta i kompozytora. Lavry powrócił do rodzinnego miasta i został dyrygentem Opery w Rydze. Dwa lata później faszystowski zamach na Łotwie zmusił go do opuszczenia kraju i wyruszenia w stronę Palestyny. W autobiografii wspominał: „Wyemigrowałem do Izraela w 1935 r. i od razu poczułem, że znalazłem swoją duchową ojczyznę. (…) Miałem poczucie, że wylądowałem tam, gdzie należę i znalazłem miejsce, o które warto walczyć”.
Israel Camerata Jerusalem to obecnie czołowa orkiestra kameralna w Izraelu. Zespół ten został założony w 1983 r. przez Avnera Birona, który od początku jego istnienia pełni funkcję dyrektora muzycznego i stałego dyrygenta orkiestry. Israel Camerata Jerusalem daje rocznie ponad sto koncertów w Izraelu i za granicą. Repertuar Cameraty obejmuje utwory od baroku po muzykę współczesną. Orkiestra wykonuje też nieznaną lub niedawno odkrytą muzykę z różnych epok. Zajmuje się również przygotowywaniem prapremier dzieł współczesnych, muzyki kompozytorów izraelskich i kompozycji napisanych specjalnie dla Avnera Birona i Cameraty. Orkiestra występowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie, w najważniejszych salach koncertowych takich ośrodków życia muzycznego, jak Amsterdam, Berlin, Lipsk, Monachium, Bonn, Paryż, Nowy Jork, Waszyngton, Los Angeles, Chicago, Pekin i Szanghaj.
Orkiestra po koncercie festiwalowym wyrusza w tournee po Polsce: wystąpi w Lublinie, Radomiu i Zabrzu.
22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena trwa do 30 marca.(PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ rosa/