Polsko-węgierska konferencja miast partnerskich oraz konferencja poświęcona świętej Kindze to niektóre z wydarzeń czwartkowych obchodów Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie wizyta prezydentów obu krajów w piątek.
Tematem pierwszego dnia obrad konferencji miast partnerskich w czwartek jest "Smart City", a w piątek uczestnicy będą dyskutować o Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego w 2018 r.
„Od dawna było zapotrzebowanie z obu stron, by w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zorganizować spotkanie świata samorządu. Wybraliśmy tematykę, która jest ważna na poziomie samorządowym – Smart City i zarządzanie oraz ochrona dziedzictwa” – powiedziała PAP Aniko Magasi z urzędu miasta Veszprem.
Jak podkreśliła, na Węgrzech jest około 150 miast mających związki partnerskie z miastami w Polsce, a zaproszenie na konferencję przyjęło prawie 100 z nich.
Otwierając obrady, burmistrz Veszprem Gyula Porga podkreślił, że polskie i węgierskie miasta stoją dziś przed podobnymi wyzwaniami, jest więc ważne, by dzielić się pozytywnymi doświadczeniami.
W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele władz Bełchatowa, który od 11 lat jest miastem partnerskim Csongradu na południu Węgier.
„Mamy naprawdę bardzo dobre stosunki. Realizujemy wspólnie dużo przedsięwzięć, łącznie z krótkimi lekcjami języka węgierskiego przy okazji wymiany młodzieży. Mamy również wspólne przedsięwzięcia gospodarcze, zachęcamy przedsiębiorców węgierskich do tego, żeby utrzymywali kontakty z Polską i Bełchatowem” – powiedział PAP wiceprezydent Bełchatowa Ireneusz Owczarek.
Dodał, że z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę artyści węgierscy z Csongradu wykonują pomnik Józefa Piłsudskiego, który stanie na placu Wolności w Bełchatowie.
Jak podkreślił, obecnie najściślejszą współpracę z Csongradem jego miasto prowadzi „w sferze społecznej i edukacji: edukowanie i zachęcanie do bliskiego poznania się, po to, żeby te kontakty były bardziej przyjacielskie, nie tylko edukacyjne. To owocuje tym, że w przyszłości ci ludzie będą chcieli przyjeżdżać do Bełchatowa i do Polski, lepiej ją poznawać i być naszymi przyjaciółmi”.
Także w czwartek Stowarzyszenie Kulturalne Św. Kingi z Kuengoes, 30 km od Veszprem, zorganizowało konferencję poświęconą swojej patronce. W Kuengoes znajduje się jedyna na Węgrzech parafia katolicka pod wezwaniem tej świętej, która urodziła się w Ostrzyhomiu i była żoną polskiego króla Bolesława V Wstydliwego.
„Nasz kościół w tym roku świętuje 5. rocznicę swego poświęcenia i zależało nam na jej uczczeniu” – powiedział PAP prezes stowarzyszenia Zoltan Takacs. Podkreślił, że według podań Kuengoes został podarowany św. Kindze przez jej ojca Belę IV i nazwa wioski wywodzi się właśnie od jej imienia. Jak dodał, w kościele św. Małgorzaty w Veszprem znajduje się obraz przedstawiający św. Kingę.
Podczas konferencji w Veszprem krakowski historyk Piotr Stefaniak będzie mówić o postaci św. Kingi i jej recepcji, a przedstawiciel samorządu narodowości polskiej z Budapesztu Andras Busko o historycznych miastach Polski. Konferencję zamknie wieczorem msza w obecności sprowadzonych z Kuengoes relikwii św. Kingi.
Z okazji konferencji w Archidiecezjalnym Salezjańskim Ośrodku Turystycznym w Veszprem otwarto wystawę poświęconą św. Kindze „Dwa wiekuiste Dęby”, której tytuł nawiązuje do strof Stanisława Worcella z 1849 r.: „Węgry – Polska dwa wiekuiste dęby! Każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi splątały się i zrastały niewidocznie. Byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia”.
Także w czwartek rozpoczęła w Veszprem obrady dwudniowa konferencja organizacji kobiecych z Węgier i Polski, w tym Fundacji Kobiecej eFKa z Krakowa. Konferencji towarzyszy przygotowana przez Muzeum Historii Polski wystawa „Kobiety niepodległości”, poświęcona roli kobiet w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Wieczorem natomiast 5-lecie współpracy z polskimi szkołami z Krakowa i Rzeszowa świętować będzie szkoła katolicka w Veszprem. Z tej okazji do węgierskiego miasta przybyły grupy dzieci i nauczycieli z obu polskich szkół. Zaplanowano przeglądanie zdjęć z minionego okresu, gry towarzyskie oraz tańce.
Oprócz tego w ramach Tygodnia Przyjaźni Węgierskiej odbędzie się w czwartek koncert Chóru Mariańskiego z Krakowa, występ zespołów ludowych, w tym polonijnego Poloneza, a także pokaz filmu „Azyl” w reżyserii Niki Caro.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ndz/ mc/