Źle przetłumaczona, nieciekawie zilustrowana i kiepsko wydana książka może skutecznie odstręczyć dzieci od czytania – podkreślają wydawcy obecni na XVII Poznańskich Targach Książki "Pegazik". Wydarzenie rozpoczęło się w piątek na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Zdaniem organizatorów imprezy, współczesny młody czytelnik ma obecnie do wyboru świetnie przetłumaczone książki zagraniczne, obszerną ofertę znakomicie wydanych książek polskich autorów, a także cieszące się dużą popularnością wznowienia i reprinty klasyki.
XVII Poznańskie Targów Książki "Pegazik" promowane są jako największe w kraju wydarzenie poświęcone książkom dla najmłodszych i dla dorastających czytelników. Dotąd znane było jako Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. W tym roku w targach bierze udział ok. 70 wydawnictw.
Jak powiedziała w piątek PAP komisarz targów Katarzyna Kamińska, szefowa Wydawnictwa Miejskiego Posnania, polski rynek książki dla dzieci jest bardzo silny.
"Mamy znakomitych pisarzy i tak naprawdę jest ich coraz więcej, mamy też wspaniałych ilustratorów. Mówię o tym dlatego, że w książce dla dzieci musi być równowaga pomiędzy słowem a obrazem. Najlepiej jest, jeśli oba te czynniki ze sobą współgrają i są równej jakości - słowo jako nośnik wielkich wartości które warto zaszczepiać od maleńkości, zaś ilustracja jako element, który wzbudza zainteresowanie dziecka książką. Ona też musi być na bardzo wysokim poziomie, żeby dziecko umiało docenić to, co jest dobre” - powiedziała.
Jak dodała, cieszy fakt, że obecna na polskim rynku literatura zagraniczna wydawana jest w coraz lepszych przekładach.
"Nie jest wielką sztuką wydać książkę, która odniosła sukces na innym rynku wydawniczym. Sztuką jest, by zrobić to dobrze. Nasze targi powstały właśnie dlatego, że w latach 90. ub. wieku zapanowała mizeria: dominowała literatura zagraniczna – przeważnie kiepsko wydana w kiepskich przekładach. Polska literatura przeżywała z kolei regres. Dziś polska książka dla dzieci ma się bardzo dobrze" – podkreśliła Katarzyna Kamińska.
Zdaniem komisarza targów, rodzice powinni mieć świadomość "wielkiej odpowiedzialności" w dobieraniu dzieciom konkretnych tytułów. "Dając im książkę, która nie jest najwyższej jakości, możemy je zniechęcić do czytania w ogóle. Możemy też spowodować, że w przyszłości dziecko będzie miało trudność w odróżnieniu tego, co jest dobre od tego, co jest złe" – zaznaczyła.
W programie tegorocznej edycji targów znalazły się liczne spotkania z autorami książek i ilustratorami, warsztaty literackie, teatralne i plastyczne. Z miłośnikami książek spotkają się m.in. Wojciech Widłak, Łukasz Wierzbicki i ilustratorka Krystyna Michałowska. W Poznaniu pojawił się w piątek podróżnik Aleksander Doba.
W tym roku szczególnie przypominana jest twórczość Wandy Chotomskiej, autorki "Dzieci pana Astronoma", "Tadka Niejadka" czy pierwszej polskiej dobranocki "Jacek i Agatka". W sobotę zaplanowano warsztaty, spotkania, a także spektakle Teatru Łejery i Teatru Wariate, inspirowane jej wierszami.
W niedzielę planowane są wydarzenia związane z kryminałem dla dzieci. Zaplanowano prezentacje książek z tego nurtu, spotkania z policyjnymi detektywami i psami tropiącymi oraz konferencję poświęconą fenomenowi literatury kryminalnej dla dzieci.
Podobnie jak w poprzednich latach imprezę uświetni wystawa "Mistrza ilustracji". W tym roku przedstawiane są prace Krystyny Michałowskiej – graficzki i malarki, uczennicy Jana Marcina Szancera.
Tradycją targów są także przyznawane co roku nagrody "Pegazika". W kategorii "twórca książki dla dzieci” uhonorowany został w tym roku Henryk Jerzy Chmielewski. W kategorii "przyjaciel książki dla dzieci" "Pegazika" przyznano Małgorzacie Swędrowskiej, autorce koncepcji czytania wrażeniowego, słuchania tekstów literackich z dziećmi.
Honorowy patronat nad imprezą sprawuje pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa. Impreza odbywa się wspólnie z Targami Książki Naukowej i Popularnonaukowej. W tym samym czasie na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywają się także Targi Edukacyjne.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ rosa/