W Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie w niedzielę ruszy cykl "Dobranocki w Galicji". Raz w miesiącu prezentowane będą filmy animowane związane z kulturami mniejszości etnicznych, narodowych i religijnych. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie kulturze żydowskiej.
"Chcemy pokazać różnorodność kultur" – mówiła PAP pomysłodawczyni cyklu Anna Wencel. "Inspiracją była dla mnie bajka łemkowska zrealizowana dzięki Fundacji Stara Droga, którą zobaczyłam podczas Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko. Pomyślałam, dlaczego nie pokazać tego u nas?" – dodała.
Spotkania w Muzeum Galicja są adresowane do całych rodzin. Będą się odbywać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o g. 18. Wstęp jest wolny. Projekcję filmu poprzedzi spotkanie z przedstawicielem lub przedstawicielką mniejszości albo ekspertami, którzy opowiedzą o jej kulturze i historii.
W cyklu wielokulturowych dobranocek pokazywane będą animacje, które powstały w ostatnich latach. Dialogi większości z nich są w języku polskim, ale podczas każdego seansu przynajmniej krótki fragment bajki będzie można usłyszeć także w języku danej mniejszości. "Filmy, które będziemy pokazywać to opowieści ludowe, baśnie, legendy a nie wyidealizowany disneyowski obraz. To nie są typowe dobranocki, ale animacje przybliżające elementy tradycji mniejszości narodowych i religijnych" - podkreśliła Anna Wencel.
Podczas pierwszego spotkania w najbliższą niedzielę wyświetlone zostaną dwie bajki żydowskie: "Golem rabina Eliasza" i "Szczęśliwy człowiek" stworzone w ramach projektu Cztery Strony Bajek przez Kolektyw Odrobina Kultury.
Po projekcji będzie można zadawać pytania, a później wypić np. gorące kakao.
Do wakacji przewidziano spotkania poświęcone kulturom: żydowskiej, łemkowskiej i karaimskiej. W czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędą się dwie projekcje filmów animowanych z Izraela. W planach są także dobranocki ukraińskie oraz wietnamskie.
Partnerami Żydowskiego Muzeum Galicja w tym projekcie są: Fundacja Stara Droga, Kolektyw Odrobina Kultury, Fundacja Mifgash oraz CaterinGroup.(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ rosa/