Mitra, pastorał, krzyż metropolitalny i miecz św. Piotra znalazły się w herbie Archidiecezji Poznańskiej powstałym z okazji 1050. rocznicy biskupstwa poznańskiego. Wyboru elementów dokonał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka. Kulminacja obchodów 1050-lecia biskupstwa zaplanowana jest na 22-24 czerwca.
Jak podkreślono w Księdze użytkowania herbu, symbolika wybranych i odpowiednio zakomponowanych elementów odnosi się do św. Piotra, "pierwszego opiekuna kościoła poznańskiego i patrona katedry poznańskiej – pierwszej na ziemiach polskich". Insygnia, szczególnie krzyż i paliusz podkreślają metropolitalny wymiar archidiecezji.
Michał Błaszczyński z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu podkreślił, że jest to pierwszy herb w historii archidiecezji. "Nie ma jednego wzorca herbu polskich diecezji, są za to ogólne zasady heraldyczne, które regulują np. sposób użycia elementów, które powinny się pojawić. One dotyczą też insygniów, które się tam pojawiają; jeśli jest to herb archidiecezji, to musi się tam pojawić krzyż metropolitalny, zdarza się, że pojawia się paliusz – tak, jak w tym naszym przypadku" - powiedział.
Na tarczy herbu umieszczono godło składające się ze skrzyżowanych, złotych kluczy, na które nałożono srebrny wizerunek miecza św. Piotra. Według kroniki Jana Długosza, miecz którym św. Piotr odciął ucho Malchusowi w Ogrodzie Oliwnym został przywieziony do Poznania przez biskupa Jordana w 968 roku. Zdaniem ekspertów, miecz pochodzi z czasów znacznie późniejszych niż czasy Chrystusa. Przechowywany jest w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
"Ten miecz to przede wszystkim wspaniała, wielowiekowa tradycja. Nie jesteśmy w stanie udowodnić, że św. Piotr miał go kiedykolwiek w rękach, ale nie o to chodzi w średniowiecznym myśleniu o relikwiach. Chodzi bardziej o to, że ten przedmiot ma przypominać początki Kościoła w Polsce, w Poznaniu i to, że od samego początku byliśmy związani z papiestwem" – powiedział Błaszczyński.
W herbie znajduje się też pastorał wzorowany na XIII-wiecznym pastorale z Limoges, wydobytym podczas prac archeologicznych w katedrze poznańskiej. Ciemnoczerwona barwa tarczy symbolizuje męczeńską śmierć św. Piotra. Do tego apostoła nawiązują też znajdujące się w herbie klucze.
W Księdze użytkowania herbu podkreślono, że ustanowienie herbu archidiecezji "niesie konieczność wyraźnego ustalenia zasad, kiedy właściwe będzie użycie herbu urzędującego arcybiskupa, a kiedy archidiecezji".
Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka. Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Jubileusz przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywa się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Kulminacja obchodów zaplanowana jest na 22-24 czerwca.
W ramach obchodów zaplanowano sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego oraz liczne wydarzenia artystyczne. We wrześniu w Poznaniu obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy. Obchody jubileuszowe w parafiach archidiecezji poznańskiej odbędą się 19 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W październiku odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ eaw/