Wystawa "Wstęga Nadziei" w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku prezentuje zdjęcia krzyży sfotografowane przez małżeństwo z Radzynia Podlaskiego. Zdjęcia zostały zrobione podczas ich podróży, a tytuł wystawy nawiązuje do słów św. Jana Pawła II.
"Wszędzie gdzie byliśmy, krzyże były dla nas szczególnym drogowskazem. I po tych wielu podróżach doszliśmy do wniosku, że stanowią, jakby symbole wstęgi ciągnącej się od Portugalii po Kazachstan" - wyjaśnił PAP Dariusz Hankiewicz.
"Krzyż był tym symbolem, który często witał nas i żegnał, stanowił punkt orientacyjny (...) dawał szansę na chwile zadumy nad życiem i trwaniem" - dodał.
Hanna Hankiewicz jest nauczycielem plastyki, jej mąż Dariusz, otolaryngologiem, a od lat ich wspólną pasją są podróże i fotografia. Mają w swojej kolekcji ponad 150 zdjęć krzyży; na wystawę wybrali 40 najciekawszych z nich.
Tytuł wystawy autorzy zaczerpnęli ze słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Wiednia w 1983 r.: "krzyż znaczy: miłość silniejsza jest od nienawiści i od zemsty,(...) krzyż znaczy: miłość nie zna granic – rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie, i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej... Wstęga nadziei...".
Na prezentowanych zdjęciach można zobaczyć m.in. "krzyż światła" w kaplicy jednego z największych szpitali w Oslo w Norwegii, który pojawia się wtedy, kiedy do kaplicy ktoś wchodzi - gdy nie ma nikogo, krzyż gaśnie.
"Kaplica jest rzymskokatolicka, ale może być też krzyż prawosławny i grekokatolicki i będzie wtedy grekokatolicką, albo prawosławną kaplicą. Taki uniwersalny symbol, ale cały czas obecny w religii chrześcijańskiej" - wyjaśnił Hankiewicz.
Na innych fotografiach widać m.in. witrynę sklepu z używaną odzieżą Starym Mieście w Lublinie, gdzie wśród starych, niepotrzebnych rzeczy znalazł się też różaniec; figurę Chrystusa stojącego pośród pól pod Radzyniem Podlaskim; Świętą Górę Grabarkę na Podlasiu i Górę Krzyży na Litwie.
Kustosz Muzeum Archidiecezjalnego, ks. Zbigniew Gwiazdowski podkreślił, że "Wielkanoc jest czasem wymarzonym dla tej wystawy" i tak jak wskazuje jej tytuł zdjęcia są wstęgą nadziei, łączącą z niebem. "Bo gdzież krzyż ma prowadzić człowieka, zawsze strzela ku górze, zawsze prowadzi wzrok ku niebu" - wyjaśnił.
"To jest taki znak, który daje człowiekowi autentyczną nadzieję, bo gdyby nie było krzyża w życiu człowieka, odpadłoby właśnie to, co nazywamy nadzieją(...) nasze życie byłoby podobne do takiej pelargonii na oknie, może piękne, kwitnące, ale to byłaby tylko wegetacja" - powiedział PAP ks. Gwiazdowski.
Wystawę "Wstęga Nadziei" w białostockim Muzeum Archidiecezjalnym będzie można oglądać do końca kwietnia.(PAP)
autor: Małgorzata Półtorak
mpt/ pat/