W Wielkanoc paryskie przedmieście Arcueil tętni życiem religijnym. W położonej na terenie domu studenckiego Jana Pawła II kaplicy gromadzą się liczni przedstawiciele Polonii. Przybywają, by uczestniczyć w obrzędach Triduum Paschalnego i w święceniu pokarmów.
Międzynarodowy dom studentów im. Jana Pawła II (La Residence Internationale d’etudiants Jean-Paul II ) to największy katolicki dom studencki we Francji. Obok siedziby Polskiej Misji Katolickiej jest to jedno z ważniejszych ośrodków życia religijnego Polaków w Paryżu.
Msze św. i nabożeństwa odbywają się w siedzibie polskiej wspólnoty katolickiej – w reaktywowanej i odrestaurowanej w latach 90. kaplicy, zbudowanej w latach 1920-30 przez Augusta Perreta, która trafiła na listę zabytków i pomników historycznych Francji w 1999 r.
"Pamiętam jak niewielu Polaków przychodziło tu na Triduum Paschalne w roku 1982 - kiedy zaczynaliśmy naszą działalność. Teraz ludzie z trudem się tu mieszczą. Na msze, adoracje oraz nabożeństwa i święcenie pokarmów przybywa w tym roku po kilkaset osób, a w uroczystościach religijnych biorą też udział mieszkający tu studenci i młodzi naukowcy; nie tylko z Polski" - powiedział PAP dyrektor domu studenckiego Jana Pawła II w Arcueil i duszpasterz Polaków we Francji, ks. Marian Faleńczyk.
"Idea założenia domu studenckiego dla Polaków i młodzieży z Europy Wschodniej, wyszła od kardynała Karola Wojtyły, który będąc w lipcu 1977 roku w Paryżu, zwrócił uwagę na braki lokalowe, z jakimi borykali się polscy studenci. Tak zasiał on myśl stworzenia dużego międzynarodowego domu studenckiego" – dodał ks. Faleńczyk.
Obecny ośrodek akademicki kontynuuje misję powstałego w roku 1980 Foyer Jean-Paul II – studenckiego schroniska dla młodzieży z Polski i Europy Wschodniej. Pierwszy taki dom studencki w Arcueil powstał 11 listopada 2000 roku i liczył 130 miejsc. Odpowiedzialność za cały ośrodek, liczący dziś ponad 200 apartamentów, spoczywa na Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (ojcowie Pallotyni).
Mimo to, nie dla wszystkich chętnych starcza wolnych miejsc. Młodzi mieszkańcy domu w Arcueil podkreślają, że bardzo dobrze się tu mieszka i pracuje, tym bardziej, że Arceuil graniczy z kampusem uniwersyteckim, a do centrum Paryża dojeżdża się w kilka minut.
Ks. Marian Faleńczyk - założyciel i inicjator ośrodka, zwraca uwagę, że jest to miejsce otwarte na świat. "Mamy tu ponad czterdzieści narodowości i traktujemy to, jako okazję do wzajemnego poznania się, wymiany myśli, współpracy i poznania różnych kultur.
"Rok temu - w Wielką Sobotę, chrzciliśmy tu Japonkę, którą przygotowywałem do sakramentu poprzez neo-katechumenat, a wcześniej nawróciły się tu Koreanki. Okazuje się, że są ludzie, którzy odnajdują wiarę. Wychodzą ze zwykłych tradycji obrzędowości i pogłębiają wiarę lub też odnajdują ją" – podkreślił ks. Faleńczyk.
Podobnie jak w Arceuil, także i w innych miejscach Francji – w kościołach polskich działających w ramach Polskiej Misji Katolickiej, odbywają się w Wielkanoc obrzędy misterium paschalnego oraz msze i święcenie pokarmów. Polacy na emigracji identyfikują się ze swoją kulturą szczególnie mocno w okresie świąt.(PAP)
autor: Grzegorz Kościński
gkos/ mars/