W tym roku rozpocznie się rewitalizacja położonego w centrum Łodzi kwartału wokół ul. Włókienniczej. Na początek ekipy budowlane wejdą do 6 kamienic - w sumie kapitalny remont przejdzie 17 budynków, pięć ulic, powstaną też nowe przestrzenie publiczne.
Cieszący się złą sławą kwartał wokół Włókienniczej to "priorytetowy obszar rewitalizacji nr 1" - jedna z ośmiu części Łodzi oznaczonych w planie rewitalizacji obszarowej, obejmującej ponad 1,7 tys. ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta. W najbliższych latach teren ma zamienić się w przyjazną dla mieszkańców przestrzeń - odnowionych zostanie m.in. pięć ulic i 17 kamienic komunalnych, zaprojektowano również nowe przestrzenie publiczne, m.in. pasaż Majewskiego i plac zabaw.
Jak poinformował we wtorek łódzki magistrat, pierwsze remonty w sześciu kamienicach rozpoczną się w tym roku.
"Wybraliśmy już wykonawcę prac przy ul. Włókienniczej 12, 14 i 16. Firma Budomal przygotowuje teraz projekty budowlane do pozwoleń na budowę, a w drugiej połowie roku rozpocznie remonty. W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z wykonawcą kolejnych inwestycji przy ul. Włókienniczej 3, 5 i 7. Te remonty także rozpoczną się jeszcze w tym roku. Na pozostałe budynki mamy już ogłoszone przetargi i w kwietniu otworzymy złożone do nich oferty" - zaznaczył dyrektor Departamentu Prezydenta w Urzędzie Marszałkowskim Tomasz Piotrowski.
Według dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszki Kowalewskiej-Wójcik generalne remonty kamienic obejmą wymianę oraz montaż instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej i elektrycznej. Stropy w budynkach zostaną wzmocnione, więźby dachowe wymienione, natomiast klatki schodowe i lokale mieszkalne przejdą gruntowny remont. Po ukończeniu inwestycji w zmodernizowanych kamienicach będzie ponad 300 mieszkań.
Zmienią się również elewacje kamienic przy ul. Włókienniczej - w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem prof. Andrzeja Wachowicza oraz w Biurze Architekta Miasta przygotowane zostały dla nich koncepcje zdobionych detalami architektonicznymi fasad. Wyjątkiem będzie wpisany do rejestru zabytków dom Hilarego Majewskiego pod numerem 11, który zostanie odrestaurowany.
Majewski w II połowie XIX wieku pełnił funkcję miejskiego architekta w Łodzi; miasto zawdzięcza mu wiele słynnych budynków utrzymanych w stylu historyzmu, m.in. pałace najbogatszych fabrykantów. Przy jego dawnej siedzibie zostanie zbudowany pasaż poprowadzony przez dawne podwórka i łączący ul. Włókienniczą z ul. Jaracza. Rewitalizacja kwartału wokół Włókienniczej ma zmienić charakter tego obszaru.
"Obecnie jest on niemal całkowicie mieszkalny. Po remontach pojawi się tu 40 nowych lokali użytkowych, które ożywią okolicę. Będą to lokale handlowe, gastronomiczne, usługowe czy pracownie artystyczne. Zaplanowaliśmy także szereg funkcji społecznych: przedszkole, świetlice artystyczne i centrum obywatelskie. Natomiast nad aranżacją podwórek współpracujemy z artystami, którzy zaprojektują w nich instalacje artystyczne" – zapowiedział Piotrowski.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
edytor: Sonia Sobczyk
agm/ son/