Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, ratująca przed laty dzieci przed ołowicą dr Jolanta Wadowska-Król oraz dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak to laureaci tegorocznych nagród Związku Górnośląskiego im. Wojciecha Korfantego.
Laureaci odbiorą wyróżnienia podczas gali, która odbędzie się 19 kwietnia – poinformował w czwartek prezes ZG Grzegorz Franki. O przyznaniu wyróżnień zdecydowała 13-osobowa kapituła, w skład której weszli m.in. prof. Irena Lipowicz, prof. Joanna Rostropowicz, ks. bp Marian Niemiec, prof. Andrzej Klasik i Mirosław Sekuła.
Członkowie kapituły postanowili przyznać w tym roku trzy nagrody. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostało wyróżnione za aktywną działalność na terenie Górnego Śląska i Polski promującą historię powstań śląskich, plebiscytu i postaci Wojciecha Korfantego.
Pediatra Jolanta Wadowska-Król otrzyma nagrodę za uratowanie w latach 70. i 80. życia i zdrowia wielu dzieci z Katowic-Szopienic dotkniętych ołowicą. Lekarka odkryła objawy ołowicy u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie ówczesnej Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”. Dzięki jej działaniom ok. 2 tys. dzieci wyjechało do sanatoriów. Dr Wadowska-Król zaangażowała się też w zapewnienie żyjących w zatrutym środowisku rodzinom chorych nowych mieszkań. Za swoją działalność była już wcześniej wyróżniana - m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Solidarność. Jest też honorową obywatelką Katowic.
Zbigniew Cierniak jest dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Niemal całe życie zawodowe związał z artystami z Koszęcina od 1992 r. - najpierw jako śpiewak i tancerz, a później inspektor chóru i organizator pracy artystycznej. Dyrektorem zespołu jest od 2011 r. Został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Kapituła nagrody im. Korfantego nagrodziła go za całokształt pracy artystycznej i menedżerskiej w „Śląsku”.
Uroczysta gala wręczenia nagród im. Korfantego odbędzie się 19 kwietnia 2018 r. w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.
Nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznawane są przez Związek Górnośląski od roku 1993. Od kilku lat ich uroczystość wręczenia nagród odbywa się w rodzinnym mieście Korfantego – Siemianowicach Śląskich. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Jan Miodek, Wojciech Kilar, Józef i Jan Skrzek, Kazimierz Kutz, Krystyna i Andrzej Bochenkowie, Damian Zimoń, Jerzy Buzek i Piotr Uszok.
Związek Górnośląski powstał w 1989 r. i obecnie zrzesza ok. 2 tys. członków. Organizację tworzy 41 kół i bractw terenowych. Wśród swych statutowych celów organizacja wymienia m.in. naukę, edukację, oświatę i wychowanie, podtrzymywanie tradycji narodowej i regionalnej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/