Przegląd polskich komedii muzycznych z okresu międzywojennego oraz koncert przebojów z tamtych czasów organizuje w weekend, z okazji pierwszej rocznicy istnienia placówki, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówkę odwiedziło dotąd ponad pół miliona gości.
Przegląd komedii muzycznych II Rzeczpospolitej organizowany pod hasłem "Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal..." będzie miał miejsce w sobotę i niedzielę w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
W ramach imprezy zaprezentowany zostanie m.in. pochodzący z 1936 r. obraz "Jadzia" w reż. Mieczysława Krawicza, w którym zagrali m.in. Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska i Aleksander Żabczyński oraz nakręcony w tym samym roku przez Michała Waszyńskiego film "Będzie lepiej" z udziałem m.in. sławnej pary aktorów - Kazimierza Wajdy i Henryka Vogelfangera.
Goście przeglądu będą też mogli obejrzeć powstały w 1937 r., a wyreżyserowany przez Leona Trystana film "Piętro wyżej", w którym wystąpili m.in. Eugeniusz Bodo, Józef Orwid, Helena Grossówna i Ludwik Sempoliński. Z 1938 r. pochodzą dwa kolejne obrazy: "Paweł i Gaweł" w reż. Krawicza z udziałem Adolfa Dymszy, Eugeniusza Bodo, Heleny Grossówny, Józefa Orwida i Ludwika Sempolińskiego oraz "Zapomniana melodia" w reż. Jana Fethke i Konrada Toma z m.in. Grossówną i Jadwigą Andrzejewską.
Oprócz seansów, na przegląd złoży się też – zaplanowana na sobotę - debata o komediach muzycznych pt. "II RP w krzywym zwierciadle". Wezmą w niej udział dr Łukasz Biskupski, dr hab. Paweł Sitkiewicz i dr hab. Krzysztof Kornacki.
Również w sobotę placówka zaprasza na koncert "Nasza jest noc" zespołu Bellcanti i Kwartetu Opera, na który złożą się polskie przedwojenne przeboje znane z wykonań Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga i Eugeniusza Bodo.
Jak poinformował rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski, przegląd filmów oraz towarzyszące mu imprezy stanowić będą część obchodów pierwszej rocznicy istnienia placówki w nowej formule organizacyjnej – z oddziałem w postaci Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Rzecznik poinformował, że z tej okazji bilet wstępu na wystawy zakupiony w kasie 6 kwietnia kosztować będzie 1 zł.
Idea utworzenia w Gdańsku MIIWŚ narodziła się na przełomie 2007 i 2008 r., jako projekt rządzącej wówczas Platformy Obywatelskiej. Budowę siedziby placówki ukończono w 2016 r. Muzeum z wystawą główną przygotowaną przez zespół pod kierownictwem byłego już dyrektora, prof. Pawła Machcewicza, zostało otwarte 23 marca ub.r. Wiosną 2016 r. ministerstwo kultury zapowiedziało, że planuje połączyć tę placówkę z powołanym przez siebie w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.
Do powołania nowej instytucji doszło 6 kwietnia 2017 r. Tego samego dnia minister kultury powołał na jej dyrektora dr. Karola Nawrockiego. W ciągu ostatniego roku w wystawie głównej placówki wprowadzono liczne zmiany. Jak poinformował PAP Masłowski, od momentu otwarcia odwiedziło Muzeum ponad pół miliona gości. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ pat/