Jasna Góra jest otwarta dla wszystkich pielgrzymów, nie można ograniczać możliwości modlitwy, ale wymagany jest szacunek do tego miejsca i odpowiednie zachowanie – oświadczył przeor Klasztoru Jasnogórskiego.
W ten sposób odpowiedział na list otwarty kilkudziesięciu osób i stowarzyszeń sprzeciwiających się zaplanowanej na 14 kwietnia Pielgrzymce Środowisk Narodowych.
"Pragnę poinformować, że pielgrzymka według naszych ustaleń z organizatorami ma mieć wyłącznie charakter modlitewny, religijny, której centralnym wydarzeniem będzie Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Królowej Polski" - napisał w odpowiedzi na list o. Marian Waligóra.
"Jasnogórskie Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów przybywających zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach. Wymagamy jedynie szacunku dla tego świętego miejsca i odpowiedniego zachowania" - dodał.
Przeor przekonywał, że ograniczanie możliwości modlitwy wiernym byłoby niezgodne z nauką Kościoła katolickiego. "Oczekujemy od wszystkich uszanowania sakralności i powagi Jasnej Góry, która jest miejscem modlitwy milionów pielgrzymów, reprezentujących przekrój całego społeczeństwa. Wszelkie zachowania naruszające modlitewny charakter Sanktuarium są niedopuszczalne" - podkreślił.
Przytaczając słowa Jana Pawła II, przypomniał, że Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem w sercach wielu Polaków, ważnym nie tylko w historii Polski, ale również w życiu duchowym Polaków. "Polacy przychodzą na to święte miejsce ze wszystkim, co składa się na ich życie, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Szanujemy te postawy pielgrzymów i dziękujemy za ich świadectwo wiary i zaufania do Boga. Liczymy na dojrzałość wszystkich wiernych, którzy tutaj przybywają, również w wymiarze postaw patriotycznych" - napisał o. Waligóra.
3 kwietnia w kancelarii klasztoru paulinów na Jasnej Górze złożono opublikowany wcześniej w internecie list otwarty do przeora, który podpisali przedstawiciele stowarzyszeń: Demokratyczna RP, Obywatele RP, Fundacja Wolni i Równi, Inicjatywa Chrześcijanie dla Demokracji, Protest kobiet, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Stowarzyszenie Obywatele Solidarni w Akcji, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, a także kilkadziesiąt osób m.in. prof. Andrzej Blikle, Andrzej Celiński, prof. Barbara Fatyga, Zbigniew Hołdys, prof. Magdalena Środa, Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa, Ludwika i Henryk Wujcowie, prof. Andrzej Ziemba.
"(...) stanowczo protestujemy przeciwko planowanej na 14 kwietnia 2018 roku V Pielgrzymce Środowisk Narodowych na Jasną Górę, organizowanej przez Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Domagamy się podjęcia działań zmierzających do uniemożliwienia środowiskom propagującym skrajny nacjonalizm, sprzeczny z wartościami chrześcijańskimi, głoszenia na terenie Klasztoru Jasnogórskiego treści pogwałcających naukę Kościoła" - napisali sygnatariusze listu.
Przekonywali, że w polskim życiu społecznym i politycznym "niepokojąco nabiera mocy narracja o supremacji narodu polskiego definiowanego jako +czysty, biały, katolicki+; jest ona skrajnie wroga wobec różnorodności etnicznej i religijnej, a więc stanowi zaprzeczenie wartości i tradycji wyrosłych z cywilizacji Zachodu i jego chrześcijańskich korzeni".
Protestujący ocenili, że przebieg pielgrzymek środowisk narodowych na Jasną Górę jest zaprzeczeniem słów polskich biskupów i stanowi głęboką negację wynikających z nich wartości i postaw.
"Wznoszone podczas pielgrzymek (również na terenie Klasztoru) hasła są zaprzeczeniem postulowanej w dokumencie Konferencji Episkopatu Polski potrzeby patriotyzmu wrażliwego na cierpienie i krzywdę, które dotykają innych ludzi i inne narody. Od wielu lat na terenie Klasztoru i wokół niego słychać hasła przepełnione nienawiścią, ksenofobią i rasizmem: +Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa+, +Nie ma litości dla wrogów polskości+, +Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę+, +Znajdzie się kij na lewaka ryj+, +Wielka Polska Katolicka+, +Nie czerwona, nie laicka, tylko Polska katolicka+” - napisali protestujący.
Zaapelowali do paulinów o podjęcie kroków zmierzających do tego, "by Klasztor Jasnogórski był miejscem wolnym od piewców nienawiści, ksenofobii i rasizmu".(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ wus/