Ministrowie inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz złożyli we wtorek, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wieńce pod tablicą upamiętniającą Grażynę Gęsicką, szefową resortu rozwoju regionalnego w latach 2005-2007.
Tablica znajduje się na gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przy Placu Trzech Krzyży.
Wieniec - w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego - pod tablicą złożyli także zastępca szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot, oraz dyrektor generalna w KPRM Magdalena Tarczewska-Szymańska. W imieniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wieniec złożyła prezes PARP Patrycja Klarecka.
Emilewicz, wspominając Grażynę Gęsicką, powiedziała, że pracownicy resortu, którzy ją pamiętają, mówią najczęściej: spokój, rzetelność, profesjonalizm i służba publiczna. "Dla mnie to zaszczyt i honor móc kroczyć po jej śladach (...), to dla nas ogromne zobowiązanie" - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii.
"Mam nadzieję, że wszyscy wspólnie jesteśmy w stanie wypełnić dziedzictwo, które nam zostawiła. Pamiętajmy o niej, starajmy się, choć odrobinę potrafić naśladować tę służbę i te ideały" - powiedziała Emilewicz.
Minister Kwieciński zwrócił zaś uwagę, że Grażyna Gęsicka stworzyła podwaliny dla nowoczesnej polityki rozwojowej Polski. "Jesteśmy spadkobiercami Grażyny Gęsickiej i kontynuujemy jej wielkie dzieło. Pamiętajmy, była to naprawdę niezwykła kobieta, bardzo rzetelna w swojej pracy, prawdziwy państwowiec, prawdziwa pozytywistka, a jednocześnie osoba naprawdę bardzo ciepła (...). Współpraca z nią to nie był obowiązek, to była przyjemność" - mówił minister.
"Staramy się jej dorównać. Nie zawsze może nam wychodzi, ale - przyznam szczerze - dobry duch Grażyny Gęsickiej krąży po tym budynku, krąży po tych salach i pozytywnie wpływa na to, co nam udaje się robić. To co robimy, jest kontynuacją dzieła, które Grażyna Gęsicka rozpoczęła w tym gmachu, w tym ministerstwie" - dodał.
Kwieciński i Emilewicz złożyli też wieniec i kwiaty w siedzibie MIiR przy ul. Wspólnej pod tablicą upamiętniającą b. minister rozwoju regionalnego, która znajduje się w sali jej imienia.
Minister przypomniał, że Gęsicka była nie tylko urzędnikiem i działaczem społecznym i politycznym, ale i akademikiem. "Zajmowała się pracą analityczną, współpracą ze studentami" - mówił. Ocenił, że to dobrze, iż najpiękniejsza sala w kompleksie budynków MIiR oraz MPiT nosi jej imię. Kwieciński przypomniał, że przed zmianą przeznaczenia tej sali (obecnie to sala konferencyjna - PAP) znajdował się w niej magazyn, a jeszcze wcześniej było w niej kino.
"W tej chwili jest to miejsce, które jest chyba najbardziej żywym miejscem w całym naszym kompleksie ministerialnym. Tutaj codziennie toczą się obrady, spotkania, konferencje" - zaznaczył.
"To, że w tej chwili nasze państwo działa w sposób zorganizowany, ma dobry pomysł na rozwój, że działa w sposób bardzo uporządkowany, strategiczny, to jest w bardzo dużej mierze zasługa Grażyny Gęsickiej, która potrafiła ten program napisać” - podkreślił. Dodał, że jej program został przełożony na pierwszą nowoczesną strategię rozwoju Polski 2007-2015, a potem realizowany przez różne instrumenty.
Minister powiedział, że kontynuacją programu Grażyny Gęsickiej jest realizowana obecnie przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) określana planem Morawieckiego. "Myślę, że nie raz będziemy wracali do dzieła Grażyny Gęsickiej, będziemy odwoływali się do jej nowoczesnej myśli rozwojowej i będziemy mogli się tutaj co roku spotykać" - podsumował. (PAP)
autor: Marcin Musiał, Magdalena Jarco
mmu/ maja/ amac/