Przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach zasadzono w czwartek Dąb Niepodległości, nawiązujący do spontanicznej akcji sadzenia drzew z lat 1918-28. Uroczystość odbyła się w ramach katowickich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Położony w pobliżu kopalni Wujek kościół Podwyższenia Krzyża Świętego to na Śląsku miejsce bardzo symboliczne – tu w nim co roku odprawiane są msze w rocznicę krwawej pacyfikacji zakładu na początku stanu wojennego.
„Dąb Niepodległości posadzony dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości 1918-2018. Parafianie, górnicy, leśnicy” - napisano na granitowym kamieniu przy zasadzonym drzewie. Sadzenie dębu – w którym brali udział m.in. przedstawiciele władz, górnicy, leśnicy i przedstawiciele służb mundurowych – poprzedziła msza św.
Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa zaznaczył, że piątkowa uroczystość to nawiązanie do tradycji sadzenia dębów z międzywojnia. „Społeczeństwo robiło to nie tylko po to, by świętować, ale także pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę” - powiedział.
Przypomniał, że o niepodległość i wolność walczyli także m.in. powstańcy śląscy, żołnierze podczas II wojny światowej, ale też górnicy z Wujka. Wśród osób, które uczestniczyły w sadzeniu dębu znaleźli się także uczestnicy strajku z 1981 r., zakończonego śmiercią dziewięciu górników.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że miejsce zasadzenia symbolicznego drzewa jest bardzo wymowne - po II wojnie światowej i latach komunizmu to górnicy z kopalni Wujek rozpoczęli ostatnią i zakończoną sukcesem dekadę walki o odzyskanie pełnej niepodległości – zaznaczył.
Krupa przypomniał, że świętowanie stulecia niepodległości rozpoczęło się w Katowicach już kilka miesięcy temu – listopadowym koncertem z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).
„My, jako Ślązacy, musimy pamiętać, że nasze świętowanie jest nieco dłuższe niż całej Polski - to nie tylko jest rok 1918, bo Śląsk stał się integralną częścią Rzeczypospolitej w dopiero w 1922 r.” - przypomniał prezydent.
Zapowiedział, że zaplanowane w Katowicach wydarzenia rocznicowe będą nawiązywały do tych wszystkich lat, kiedy ważyła się przynależność państwowa Górnego Śląska. Dlatego program będzie obejmował rocznice powstań śląskich, setną rocznicę przyłączenia Śląska do Polski.
Poza kontynuowaniem prowadzonej przez Lasy Państwowe akcji sadzenia drzew, lokalne władze planują m.in. działania edukacyjne, widowiska muzyczne, inscenizacje historyczne. Podczas obchodów będą przypominane ważne postaci, walczące o niepodległość. Ich wielkoformatowe zdjęcia pojawią się w różnych dzielnicach. W przejściu podziemnym przy ul. Olimpijskiej ma powstać mural poświęcony Wojciechowi Korfantemu.
W sierpniu przy gmachu Sejmu Śląskiego z autorskim programem dedykowanym jubileuszowi wystąpi legendarny multiinstrumentalista, założyciel grupy SBB Józef Skrzek. Będzie to widowisko łączące muzykę i światło. Skrzekowi będą towarzyszyli inni artyści.
Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie zaplanowany na 11 listopada koncert z udziałem katowickiego rapera Miuosha i jego przyjaciół pt. „100 lat muzyki w Polsce”. W projekt zaangażują się artyści z NOSPR. W programie znajdą się interpretacje znanych piosenek m.in. w interpretacji Piotra Roguckiego i Andrzeja Smolika. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
edytor: Paweł Tomczyk
kon/ pat/