Wkrótce ruszy remont reprezentacyjnej willi w centrum Bielska-Białej, którą w XIX w. ofiarował miastu bogaty mieszkaniec Theodor Sixt. Powstanie tam centrum aktywizujące bielszczan – dowiedziała się w piątek PAP w Galerii Bielska BWA, która dysponuje obiektem.
W piątek galeria podpisała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą remontu willi. Jest nim konsorcjum firm z żywiecką spółką Intravi jako liderem. W przetargu zaproponowało ono najniższą cenę za swoje usługi – 7,6 mln zł. „Zakończenie robót i oddanie budynku planowane jest w kwietniu 2019 r.” – podała galeria.
Renowacja obejmie m.in. odnowienie elewacji, adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe, wykonanie węzła cieplnego, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także budowę windy. Renowacji konserwatorskiej poddany zostanie stojący obok budynek wozowni oraz ogrodzenie.
Po remoncie willa będzie stanowiła bazę infrastrukturalną dla programów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z nich będzie przedsięwzięcie pod nazwą „Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej”. Realizował je będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
W zabytkowym budynku siedzibę znajdzie biuro projektu i klub wolontariusza. Koordynowane tu będą programy oparte na samopomocy, wolontariacie i działaniach środowiskowych. Powstanie w niej strefa usług dla dzieci i młodzieży, która będzie miała status placówki wsparcia dziennego, a także dla seniorów i osób niepełnosprawnych, którzy nie wymagają opieki całodobowej, ale potrzebują asysty w codziennym funkcjonowaniu.
Poprzez działania artystyczno-kulturalne przedsięwzięcie wspierała będzie Galeria Bielska BWA. Planowane są m.in. prezentacje wystaw, warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, a także wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne dla osób pragnących pogłębiać wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.
Projekt, który obejmuje remont willi oraz stworzenie centrum aktywizacji, w imieniu miasta realizuje Galeria Bielska BWA. Miasto na ten cel pozyskało 5,5 mln zł z UE.
Theodor Karl Julius Sixt żył w latach 1834-97. Był Niemcem - bardzo zamożnym przedsiębiorcą i filantropem. Po ślubie w 1870 r. z Johanne Weich zamieszkał z małżonką w Bielsku, z którego wywodziła się panna młoda. Zamieszkali w willi, którą zaprojektował znany architekt i przedsiębiorca budowlany Karol Korn.
Sixt zapisał w testamencie pokaźne kwoty na rzecz gminy ewangelickiej oraz na sieroty i ubogich. Miastu przekazał swoją okazałą willę, w której później mieszkali m.in. burmistrzowie Bielska. Obecnie mieści się w niej siedziba rektora bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. W dowód wdzięczności władze miasta nazwały jedną z ulic imieniem Sixta.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/