Ponad 100 filmów polskich, czeskich i słowackich, w tym wiele nowości, zobaczą kinomani na 20. Przeglądzie „Kino na Granicy”, który na przełomie kwietnia i maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.
„Jubileuszową edycję zainauguruje film +Tłumacz+ jednego z najważniejszych słowackich autorów filmowych Martina Sulika, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Na gali otwarcia będzie obecny reżyser filmu” – podali organizatorzy Przeglądu.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Przeglądu rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa do 3 maja. Pojawi się na niej blisko stu wybitnych twórców kina, z którymi widzowie będą mieli okazję spotkać się po projekcjach. Udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie planowanych retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hrebejk i Ivan Trojan. Nad Olzą zagoszczą też m.in. Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Jowita Budnik, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała i Małgorzata Zajączkowska.
Podczas Przeglądu wspomniane zostaną rocznice dramatycznych wydarzeń sprzed 50 lat, polskiego marca i sierpniowej inwazji na Czechosłowację, kończącej „praską wiosnę”. „Mija 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych zrywów mieszkańców Polski i Czechosłowacji. Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas. Chcemy o tych wydarzeniach przypominać prezentując cykl +Niespokojne kino 1968+” – podkreśliła szefowa festiwalu Jolanta Dygoś.
Podczas tegorocznej edycji organizatorzy Przeglądu przygotowali najazd „reżyserzyc”. „Tę nazwę wymyśliła Jagoda Szelc - sabat najlepszych reżyserskich czarownic/księżniczek polskiego kina. Z tej okazji na festiwalu odbędzie się dyskusja m.in. o roli kobiet reżyserek w naszym filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych” – powiedział dyrektor programowy Kina na Granicy Łukasz Maciejewski.
Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos Krauze, Maria Sadowska, Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Kasia Adamik i Katarzyna Klimkiewicz.
Po kilku latach przerwy powrócą projekcje transgraniczne. To jedyne w swoim rodzaju pokazy, podczas których ekran i widownię dzieli granica państw. Przy moście Przyjaźni, łączącym dwa brzegi granicznej rzeki Olzy, zaprezentowane zostaną filmy: „Samotni”, „Pod jednym dachem”, „Pali się, moja panno” i „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy”.
W Cieszynie z okazji jubileuszu Przeglądu powstanie mural. Jego oficjalną premierę zaplanowano na 28 kwietnia. Zobaczyć go będzie można w lapidarium w Parku Pokoju. „W tym miejscu przedstawiciele państw europejskich negocjowali warunki zawarcia pokoju cieszyńskiego, kończącego wojnę o sukcesję bawarską. Obecnie mur należy do PSS Społem słynącego z kanapek cieszyńskich. Tak więc przeszłość łączy się w teraźniejszością, a film z kuchnią” – powiedziała Jolanta Dygoś.
Kinu na Granicy towarzyszyły będą koncerty i wystawy, w tym ekspozycja ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do nagrody Oscara filmu „Twój Vincent”.
Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 r. o polskie i pojedynczy film węgierski.
Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: „Kultura na Granicy” z Polski oraz „Edukacja Talent Kultura” z Czech. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/