Wytrwałość wiary, znoszenie przeciwności, gorliwość apostolska i miłość do ojczyny to najważniejsze cechy św. Andrzeja Boboli - powiedział w rozmowie z PAP jezuita o. Józef Augustyn. We wtorek przypada 80. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli - patrona Polski.
Z tej okazji w warszawskim Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej zostanie odprawiona uroczysta msza św., której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki - poinformowało PAP biuro prasowe KEP.
Jak przypomniał o. Józef Augustyn, św. Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieków w okresie kontrreformacji i "był prostym, ale bardzo gorliwym kapłanem". "Głosił misję i nawracał na katolicyzm. Nie był wybitnym intelektualistą, ale pełnił wiele ważnych funkcji zakonnych, duszpasterskich" - powiedział.
Jezuita podkreślił, że kluczowym wydarzeniem w życiu św. Andrzeja Boboli była jego męczeńska śmierć. "Męczeństwo św. Andrzeja Boboli 16 maja 1657 r. przypominało mękę Chrystusa, to miało później bardzo ważne znaczenie dla jego kultu. Przywiązano go do słupa, bito, żądając wyrzeczenia wiary. Nałożono na jego głowę świeże wierzbowe gałęzie, wybito mu zęby, przekłuto lewy bok. To podobieństwo do męki Chrystusa ma tutaj ogromne znaczenie" - zaznaczył.
Dodał, że kiedy mówi się o św. Andrzeju Boboli, należy wspomnieć o dwóch historiach: życia i ciała. "Ciało św. Andrzeja Boboli zachowało się w nienaruszonym stanie, do dzisiaj jest wystawione do publicznego kultu na Rakowieckiej w Warszawie (Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 - PAP)" - przypomniał.
Innym wydarzeniem związanym ze św. Andrzejem Bobolą, na które zwrócił uwagę o. Augustyn, jest jego "ukazywanie się we śnie". "W 1819 r. Andrzej Bobola ukazał się we śnie dominikaninowi Alojzemu Korzeniewskiemu, któremu powiedział, że Polska zmartwychwstanie. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, w okresie II Rzeczypospolitej został pośmiertnie odznaczony krzyżem Niepodległości" - powiedział.
Podkreślił, że męczeństwo św. Andrzeja Boboli było często nazywane "ikoną męczeństwa Polski" w okresie zaborów i podczas II wojny światowej. Wśród jego najważniejszych cech, jakie powinni naśladować wierni, wymienił: wytrwałość wiary, znoszenie przeciwności, gorliwość apostolską i miłość do ojczyny.
Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.
Uwieńczeniem jego życia była męczeńska śmierć za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Papież Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.
Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. Św. Andrzej Bobola od 2002 roku jest patronem Polski.(PAP)
autorzy: Stanisław Karnacewicz, Karolina Kropiwiec
skz/ kkr/ wus/