Konkurs literacki, Sztafeta Niepodległości, wspólne modlitwy i śpiewanie pieśni patriotycznych, a także odsłonięcie pomnika ku czci poległych funkcjonariuszy - to niektóre z wydarzeń, zaplanowanych w diecezji sosnowieckiej w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Program obchodów pod hasłem „Wiara i patriotyzm” zaprezentowali podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele diecezji, władz oraz mecenasi. Organizatorzy zaznaczają, że chcą uczcić wysiłek pokoleń Polaków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość, a także podkreślić rolę Kościoła budowaniu patriotyzmu.
Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podkreślił, że jego diecezja szczególnie mocno włączyła się w rocznicowe obchody, przygotowując wyjątkowo bogaty program. „To wynika też z inspiracji św. Jana Pawła II. On o tym mówił i był wielkim patriotą, niejako mnie zainspirował” - powiedział hierarcha.
„Zaczęliśmy ze współpracownikami omawiać różnego rodzaju pomysły i muszę powiedzieć, że różne środowiska, instytucje i organizacje się chętnie w to włączyły – samorządy, władze rządowe, szkoły” - dodał bp Kaszak.
W ramach obchodów na 17 czerwca zaplanowano Sztafetę Niepodległości, organizowaną przez kilka samorządów ze Śląskiego i Małopolskiego. Będzie to bieg z pochodniami, połączony z modlitwą i zwiedzaniem miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości. Uczestnicy sztafety – organizatorzy szacują, że może ich być 1000-1500 – pobiegną 62-kilometrową trasą łączącą Bydlin, Olkusz, Bukowno, Jaworzno i Sosnowiec.
Także na czerwiec zaplanowano koncert na pl. Papieskim w Sosnowcu oraz śpiewnie pieśni patriotycznych. W tym celu diecezja wydrukowała 10 tys. śpiewników, także brajlem. 9 listopada odbędą się „zaduszki patriotyczne”, a 18 listopada w sosnowieckiej katedrze zostanie odprawiona msza w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników, którzy oddali życie za Ojczyznę. Na placu obok katedry zostanie odsłonięty poświęcony im pomnik. Pomysł wsparła Komenda Główna Policji oraz MSWiA.
Szef sosnowieckich policjantów inspektor Dominik Łączyk wyraził przekonanie, że w Sosnowcu brakowało miejsca, w którym można kultywować tradycje policyjne. Stąd pomysł na budowę pomnika, który będzie upamiętniał nie tylko policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych, ale też urzędników, np. prezydentów, burmistrzów.
Inną inicjatywą w ramach obchodów jest konkurs literacki dla dzieci i dorosłych, na który można nadsyłać prace związane z historyczno-patriotycznymi wspomnieniami. Diecezja wspólnie z katowickim oddziałem IPN zorganizuje też sympozjum na temat patriotycznych tradycji regionu.
Mecenasami wydarzeń rocznicowych są Tauron Polska Energia i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Szefowie tych firm mówili na konferencji o konieczności wspierania tego typu przedsięwzięć.
„Tauron, który ma siedzibę w Polsce i jest firmą polską, musi być firmą, która uwzględnia istotne dla naszych klientów projekty związane z kulturą, z dziedzictwem narodowym, patriotyzmem, z historią Polski. Bez tego po prostu się nie da. To jest nasza odpowiedzialność, jako firmy, która na trwałe już zakorzeniła się w krajobrazie gospodarczym Polski” - powiedział prezes Tauronu Filip Grzegorczyk.
Prezes KSSE Janusz Michałek dodał, że jego spółka chce pokazywać nie tylko osiągnięcia gospodarcze, wyniki dotyczące inwestycji, ale też Śląsk i Zagłębie, jako atrakcyjne miejsce do życia i rozwoju.
Obecna na konferencji posłanka PiS z Zagłębia Ewa Malik podkreślała rolę Kościoła w budowaniu wiary, tożsamości narodowej, patriotyzmu oraz więzi międzypokoleniowych. Zwróciła też uwagę na konieczność budowania przez państwo i Kościół polityki historycznej i odkłamywanie historii.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
edytor: Paweł Tomczyk
kon/ pat/