Walka o niepodległość 1914-1918

17.04.2018

Konkurs literacki i sztafeta z okazji stulecia odzyskania niepodległości w diecezji sosnowieckiej

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w diecezji sosnowieckiej pod hasłem „Wiara i patriotyzm” Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w diecezji sosnowieckiej pod hasłem „Wiara i patriotyzm”

Konkurs literacki, Sztafeta Niepodległości, wspólne modlitwy i śpiewanie pieśni patriotycznych, a także odsłonięcie pomnika ku czci poległych funkcjonariuszy - to niektóre z wydarzeń, zaplanowanych w diecezji sosnowieckiej w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Program obchodów pod hasłem „Wiara i patriotyzm” zaprezentowali podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele diecezji, władz oraz mecenasi. Organizatorzy zaznaczają, że chcą uczcić wysiłek pokoleń Polaków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość, a także podkreślić rolę Kościoła budowaniu patriotyzmu.

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podkreślił, że jego diecezja szczególnie mocno włączyła się w rocznicowe obchody, przygotowując wyjątkowo bogaty program. „To wynika też z inspiracji św. Jana Pawła II. On o tym mówił i był wielkim patriotą, niejako mnie zainspirował” - powiedział hierarcha.

„Zaczęliśmy ze współpracownikami omawiać różnego rodzaju pomysły i muszę powiedzieć, że różne środowiska, instytucje i organizacje się chętnie w to włączyły – samorządy, władze rządowe, szkoły” - dodał bp Kaszak.

W ramach obchodów na 17 czerwca zaplanowano Sztafetę Niepodległości, organizowaną przez kilka samorządów ze Śląskiego i Małopolskiego. Będzie to bieg z pochodniami, połączony z modlitwą i zwiedzaniem miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości. Uczestnicy sztafety – organizatorzy szacują, że może ich być 1000-1500 – pobiegną 62-kilometrową trasą łączącą Bydlin, Olkusz, Bukowno, Jaworzno i Sosnowiec.

Także na czerwiec zaplanowano koncert na pl. Papieskim w Sosnowcu oraz śpiewnie pieśni patriotycznych. W tym celu diecezja wydrukowała 10 tys. śpiewników, także brajlem. 9 listopada odbędą się „zaduszki patriotyczne”, a 18 listopada w sosnowieckiej katedrze zostanie odprawiona msza w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników, którzy oddali życie za Ojczyznę. Na placu obok katedry zostanie odsłonięty poświęcony im pomnik. Pomysł wsparła Komenda Główna Policji oraz MSWiA.

Szef sosnowieckich policjantów inspektor Dominik Łączyk wyraził przekonanie, że w Sosnowcu brakowało miejsca, w którym można kultywować tradycje policyjne. Stąd pomysł na budowę pomnika, który będzie upamiętniał nie tylko policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych, ale też urzędników, np. prezydentów, burmistrzów.

Inną inicjatywą w ramach obchodów jest konkurs literacki dla dzieci i dorosłych, na który można nadsyłać prace związane z historyczno-patriotycznymi wspomnieniami. Diecezja wspólnie z katowickim oddziałem IPN zorganizuje też sympozjum na temat patriotycznych tradycji regionu.

Mecenasami wydarzeń rocznicowych są Tauron Polska Energia i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Szefowie tych firm mówili na konferencji o konieczności wspierania tego typu przedsięwzięć.

„Tauron, który ma siedzibę w Polsce i jest firmą polską, musi być firmą, która uwzględnia istotne dla naszych klientów projekty związane z kulturą, z dziedzictwem narodowym, patriotyzmem, z historią Polski. Bez tego po prostu się nie da. To jest nasza odpowiedzialność, jako firmy, która na trwałe już zakorzeniła się w krajobrazie gospodarczym Polski” - powiedział prezes Tauronu Filip Grzegorczyk.

Prezes KSSE Janusz Michałek dodał, że jego spółka chce pokazywać nie tylko osiągnięcia gospodarcze, wyniki dotyczące inwestycji, ale też Śląsk i Zagłębie, jako atrakcyjne miejsce do życia i rozwoju.

Obecna na konferencji posłanka PiS z Zagłębia Ewa Malik podkreślała rolę Kościoła w budowaniu wiary, tożsamości narodowej, patriotyzmu oraz więzi międzypokoleniowych. Zwróciła też uwagę na konieczność budowania przez państwo i Kościół polityki historycznej i odkłamywanie historii.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Paweł Tomczyk

kon/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL