W siedzibie Konsulatu Generalnego w Grodnie odbyło się w środę uroczyste spotkanie w związku z 75. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim.
„Te spotkania, które organizujemy wspólnie z miejscową wspólnotą żydowską, są już tradycją. Spotkaliśmy się po raz trzeci, by upamiętnić powstanie w getcie warszawskim” – podkreślił w rozmowie z PAP konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek.
„Symbolem naszej dobrej współpracy i relacji była przyniesiona na nasz wieczór menora przepasana biało-czerwoną wstęgą” – powiedział dyplomata.
W czasie spotkania miały miejsce występy artystyczne i pokaz filmu dokumentalnego.
W sali multimedialnej Konsulatu Generalnego w Grodnie zgromadzili się licznie miejscowi Polacy, młodzież szkolna z Grodna i Dąbrowy Białostockiej, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej, a także wielu Białorusinów.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego niemal miesiąc stawiali opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
Justyna Prus (PAP)
just/ mc/