Figurki firmy Faberge, blisko sto ikon, wśród nich obraz Matki Boskiej Włodzimierskiej z XVIII wieku oraz grawerowane wyroby złotnicze znajdą się 24 kwietnia na aukcji DESA Unicum w Warszawie.
Podobno ulubionymi zabawkami Aleksego Romanowa, syna ostatniego cara Rosji Mikołaja II, były figurki ze słynnej firmy złotniczej Faberge. Takie same statuetki pójdą pod młotek na kwietniowej aukcji sztuki rosyjskiej w DESA Unicum.
"W czasach świetności Romanowowie korzystali z usług słynnej firmy złotniczej Faberge. Para figurek z tej pracowni, która będzie licytowana na najbliższej aukcji, przedstawia Kozaków Kudinowa i Pustynnikowa. Na dworze carskim pełnili oni funkcję osobistych ochroniarzy Marii Fiodorowny i Aleksandry Fiodorowny – matki i żony ostatniego cara Rosji. Mikołaj II zlecił ich wykonanie firmie Faberge w 1912 r. Strażnicy osobiście pozowali w pracowni rzeźbiarza Borisa Froedmana-Cluzela, pracującego dla Faberge" - zaznaczają w katalogu organizatorzy aukcji.
Obok figurek licytowane też będą wyroby rzemiosła artystycznego, np. srebrna papierośnica również z pracowni Faberge. Najbardziej znanymi dziełami sztuki złotniczej pochodzącymi z tej pracowni były tzw. jajka Faberge. W 1885 r. car Aleksander III, ojciec Mikołaja II, złożył w firmie Faberge pierwsze zamówienie na carski prezent wielkanocny w formie jajka. Obdarowana nim cesarzowa Maria Fiodorowna była zachwycona, a firma otrzymała tytuł dostawcy dworu cesarskiego.
Dziś jajka Faberge poszukiwane są przez kolekcjonerów na całym świecie, a wartość poszczególnego dzieła wycenia się nawet na blisko 30 mln dolarów. "W 2004 r. została wystawiona na sprzedaż kolekcja jajek Faberge należąca do Malcolma Forbesa. Do samej aukcji jednak nie doszło. Wcześniej całą kolekcję kupił rosyjski miliarder Wiktor Wekselberg. Dokładne kwoty, jakie zapłacił za poszczególne jajka, do dziś pozostają tajemnicą" - jak można przeczytać w książce "Faberge. Historia i arcydzieła".
Na aukcji znajdzie się także blisko sto przykładów malarstwa ikonowego wśród nich m.in. wizerunek Matki Boskiej Włodzimierskiej z XVIII wieku oraz XIX-wieczna ikona z Palech – jednego z najważniejszych ośrodków malarstwa ikonowego w Rosji.
Wizerunek Matki Boskiej Włodzimierskiej datowany jest na 1793 r. Zgodnie z legendą autorem pierwowzoru jest święty Łukasz Ewangelista. W XIV wieku wizerunek miał ocalić Moskwę przed zdobyciem jej przez mongolskiego wodza Tamerlana. Po tych wydarzeniach ikona stała się obiektem wielkiego kultu. Wizerunek towarzyszył Rusi przez wieki. Był obecny w czasie wielu ważnych wydarzeń historycznych, podczas koronacji książąt i carów, wyboru nowych patriarchów, uczestniczył w wyprawach wojennych. Powstały jego niezliczone kopie, mające moc oryginału - zaznaczają organizatorzy aukcji w katalogu.
O wyjątkowej wartości ikony prezentowanej w katalogu aukcyjnym, świadczy zdobiący ją kunsztownie dekorowany srebrny okład. W całości pokryty grawerowanymi motywami kwiatów i winogron, obwiedziony ornamentem sznurkowym i perełkowaniem. Unikatem na aukcji jest także ikona przedstawiająca Zmartwychwstanie Jezusa i 18 Świąt Cerkiewnych wykonana w Palech – wiosce w okolicach Włodzimierza, która stała się w drugiej połowie XIX w. jednym z najważniejszych ośrodków malarstwa ikonowego w Rosji.
Ponadto licytowane będą wyroby złotnictwa rosyjskiego – tabakierki, papierośnice, pasy kaukaskie, złocone i kunsztownie grawerowane cukiernice, czajniczki i mleczniki. W katalogu znalazło się łącznie 219 obiektów.
Aukcja "Sztuka Rosyjska: Ikony, Rzemiosło, Malarstwo" odbędzie się w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy. ul Pięknej 1A.(PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ rosa/