Ok. 15,6 mln zł zamierza przeznaczyć w br. Muzeum Auschwitz na prace konserwatorskie obiektów zabytkowych w byłym niemieckim obozie Auschwitz – poinformował w piątek rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.
Jak dodał, pieniądze na konserwacje będą pochodziły z Fundacji Auschwitz-Birkenau.
„Dzięki tym funduszom prowadzone będą przede wszystkim prace przy historycznych obiektach znajdujących się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Kontynuowane będą m.in. prace konserwatorskie przy dwóch barakach murowanych i przy obiektach drewnianych. Nadal prowadzona będzie konserwacja i zabezpieczenie ruin komór gazowych i krematoriów. Z pieniędzy tych sfinansowana zostanie również konserwacja wybranych historycznych przedmiotów ze zbiorów Muzeum i dokumentów archiwalnych” – powiedział Bartyzel.
Rzecznik dodał, że w br. wykonywana zostanie dokumentacja projektowa i wykonawcza, która obejmie inwentaryzacje, ekspertyzy i projekty wraz z programami prac konserwatorskich dla kolejnych budynków murowanych na terenie byłego obozu Birkenau. „Posłuży to do przeprowadzenia prac w następnych latach” – wyjaśnił Bartyzel.
Pieniądze zagwarantują też przeprowadzenie niezbędnych interwencji w obiektach znajdujących się w najgorszym stanie technicznym.
W ub.r. Fundacja Auschwitz-Birkenau przekazała na prace konserwatorskie blisko 8 mln zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Celem Fundacji jest finansowanie wieloletniego programu konserwacji terenów i pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz. Nadrzędną wartością przyświecającą tym działaniom jest maksymalne zachowanie autentyzmu i czytelności przestrzeni poobozowej dla przyszłych pokoleń. Kapitał wieczysty, którym zarządza Fundacja, wsparło już 37 państw oraz darczyńcy indywidualni. Deklaracje finansowe wsparcia sięgnęły ok. 112 mln euro z planowanych 120 mln euro. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/