W Muzeum Zamkowym w Malborku (Pomorskie) oglądać będzie można porcelanę i szkło ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ekspozycja uzupełni prezentowaną już na zamku wystawę obrazów i grafik pochodzących ze zbiorów muzealnych uczelni.
Na wystawę, która zostanie udostępniona publiczności w sobotę, złoży się około 70 eksponatów. „Będą to najcenniejsze obiekty z naszej kolekcji, która jest bardzo różnorodna, a reprezentowane są w niej przykłady z tych najświetniejszych manufaktur europejskich, w tym Miśni, Wiednia i Berlina” – powiedział PAP dr Krzysztof Przylicki z Muzeum KUL, który wraz z Ewą Witkowicz-Pałką z Muzeum Zamkowego w Malborku jest autorem koncepcji ekspozycji.
Jak powiedział PAP Przylicki, niewątpliwie najcenniejszym obiektem na wystawie będzie pochodząca z Miśni porcelanowa figura Marii Magdaleny klęczącej pod krzyżem autorstwa Johanna Joachima Kaendlera. „To dzieło unikatowe w skali Europy, bo podobnych figurek jest w Europie zaledwie kilka” – podkreślił.
Dodał, że na szczególną uwagę zasługuje też – pochodząca również z Miśni, porcelanowa czarka ze spodkiem datowana na lata 30. XVIII wieku. „Ma ona pięknie malowane scenami rodzajowymi kartusze i, co ciekawe, na jej powierzchni namalowano też owady rzucające delikatny cień. W tym czasie panowała moda na malowanie na porcelanie jak najbardziej realistycznych owadów: miały one intrygować, a co niektórych pewnie przerażać” – wyjaśnił Przylicki.
Dodał, że znawcy porcelany docenią też bardzo trzy talerze z „naturalnymi kwiatami, owadami i złoconą girlandą przy krawędzi” ze słynnej zastawy stołowej „Reliefzierat”, zamówionej w Berlinie przez Fryderyka II Wielkiego.
„Wśród szkieł godne uwagi są zwłaszcza XVIII-wieczne kieliszki fasetowane oraz doskonała jakościowo grupa wyrobów ze słynnej huty szkła +Josephine+ hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie” – poinformował Przylicki.
Wystawę uzupełnią pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku portrety pary Augusta III Sasa i Marii Józefy z dynastii powszechnie kojarzonej z saską porcelaną. „Portrety te zostały zakupione przez muzeum w latach 60. od państwa Olgi i Tadeusza Litawińskich, którzy są także głównymi darczyńców Muzeum KUL” – zaznaczył Przylicki.
Wystawa porcelany i szkła prezentowana będzie do końca września we wnętrzu Łaźni Infirmerii w skrzydle północnym Zamku Średniego.
Do tego samego momentu na zamku Wysokim, oglądać można otwartą w styczniu br. wystawę pochodzących również ze zbiorów KUL 70 obrazów i grafik. Wśród prac znajdują się m.in. te autorstwa Włodzimierza Tetmajera, Rafała Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Jarockiego czy Stanisława Kamockiego. Na ekspozycji reprezentowane jest też malarstwo europejskie powstałe między XVI a XIX wiekiem. Są to m.in. prace Francesco Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka i Christiana Georga Schuetza Starszego.
Obie ekspozycje udostępnione zostały na zamku w Malborku z okazji 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zbiory Muzeum KUL liczą ok. 1700 eksponatów. W dużej części składają się na nie dzieła podarowane uczelni przez prywatnych kolekcjonerów, w tym Olgę i Tadeusza Litawińskich, Stanisławę i Tadeusza Witkowskich oraz Joannę Gliwę. Eksponaty z Muzeum KUL mogły zostać wypożyczone do Malborka m.in. dlatego, że w Lublinie trwają właśnie prace nad przystosowaniem do celów wystawienniczych obiektu, w którym znajdzie się stała ekspozycja placówki. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/