W piątek małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w jubileuszu 25-lecia istnienia Liceum Kolegium św. Stanisława Kostki oraz 15-lecia działalności Szkoły na rzecz Polaków ze Wschodu powracających do kraju.
W piątek w Warszawie - jak poinformowała Kancelaria Prezydenta - odbył się jubileusz 25-lecia istnienia Liceum Kolegium św. Stanisława Kostki oraz 15-lecia działalności Szkoły na rzecz Polaków ze Wschodu powracających do ojczyzny. W wydarzeniu, które odbyło się w Teatrze Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, wzięła udział małżonka prezydenta Andrzeja Dudy.
"Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, ale też nieskrywana przyjemność, że mogę patronować tym dwóm wydarzeniom. Jestem zaprzyjaźniona z tą szkołą i nadal czuję się cząstką jej społeczności" - cytuje Agatę Kornhauser-Dudę Kancelaria Prezydenta. W przesłanym PAP komunikacie przypomniano, że Pierwsza Dama od września 2015 roku do czerwca 2016 roku prowadziła jako wolontariuszka koło języka niemieckiego i uczestniczyła w wielu uroczystościach szkolnych. "Mogłam poznać uczniów, porozmawiać z nimi o tym, jak czują się w Polsce, jakie mają oczekiwania, plany i marzenia na przyszłość" - powiedziała małżonka prezydenta w czasie uroczystości jubileuszowych.
Agata Kornhauser-Duda oceniła, że kolegium jest szczególnym miejscem, w którym młodzież zza wschodniej granicy może mieszkać i kształcić się. "I właśnie ci młodzi ludzie stanowią naturalny pomost pomiędzy naszym krajem a Wschodem. Dzięki decyzji o edukacji w naszym kraju utrwalają więzi łączące ich z Polską, polskim językiem i polską kulturą" - podkreśliła.
Jak wskazała, świętowany w Warszawie jubileusz zbiega się w czasie z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Dla naszej niepodległej, dla jej trwania, niezwykle ważne jest, by wychowywać młodych Polaków, w tym również naszych rodaków o polskich korzeniach - którzy być może zwiążą swoją przyszłość z Polską - w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich" - mówiła. Oceniła, że placówka odgrywa w tym niezastąpioną rolę.
Agata Kornhauser-Duda życzyła młodzieży, aby nigdy nie opuszczała jej motywacja do nauki i do zdobywania wiedzy, która - jak mówiła - zawsze imponowała jej podczas kontaktów z podopiecznymi szkoły. "Ale przede wszystkim życzę Wam, byście mieli poczucie wspólnoty ze wszystkimi ludźmi, z którymi spotykacie się i będziecie się jeszcze spotykać w naszym kraju" - podkreśliła.
Liceum Polonijne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie jest szkołą kontynuującą tradycje elitarnego Gimnazjum i Liceum męskiego, do którego uczęszczali m.in. Witold Gombrowicz, Władysław Bartoszewski i Stanisław Baliński. Od 1 września 2015 roku naukę w liceum rozpoczęło 114 uczniów z takich krajów, jak: Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Mołdawia, Rosja, Armenia i Gruzja. Młodzież, która trafia pod opiekę placówki, to w większości potomkowie zesłańców syberyjskich oraz Polaków z Kresów Rzeczypospolitej, którzy za wschodnią granicą znaleźli się na skutek II wojny światowej i zmiany granic Polski. (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ hgt/