40 dzieł wybitnego polskiego malarza Jacka Malczewskiego (1854-1929) będzie można oglądać na wystawie "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką", która zostanie otwarta w niedzielę w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).
"Sztuka Jacka Malczewskiego jest lustrem, w którym odbijają się dzieje naszej sztuki, kultury i zbiorowej wyobraźni" – powiedział kurator wystawy Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Na wystawie będzie można oglądać 40 obrazów Malczewskiego z różnych okresów jego twórczości. Jak podkreślił Kuter, prezentowane będą m.in. najwcześniejszy znany obraz artysty, czyli wizerunek jego siostry Heleny, pierwszy jego obraz symboliczny – "Sen malarza", a także ostatni autoportret. Dzieła Malczewskiego eksponowane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnej.
Kuter podkreślił, że tytuł wystawy "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką" to cytat z wypowiedzi Malczewskiego opublikowanej w prasie w 1906 r. "Implikuje on niejako zestawienie sztuki dawnej ze współczesną" – zaznaczył kurator.
Na wystawie niektóre obrazy Malczewskiego będą zestawione z pracami artystów współczesnych - Anny Schumacher, Małgorzaty Góry-Dereszowskiej, Franciszka Maśluszczaka, Krzysztofa Krzyra Raczyńskiego, Jerzego Kubelki, Igora Yelpatowa i Dusana Balaza. Zestawienie to - jak tłumaczy Kuter – pokazuje, że sztuka Malczewskiego wciąż pozostaje aktualna.
"Konfrontacja ta pozwoli rozszerzyć pole interpretacji dzieł Malczewskiego. Z jednej strony zwróci uwagę na uniwersalność jego sztuki, z drugiej zaś podkreśli prekursorstwo, które objawiało się oryginalnym ujęciem treści i formy obrazów" – zaznaczył kurator.
Jacek Malczewski – jeden z głównych twórców okresu Młodej Polski – uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u Jana Matejki, a następnie w Paryżu. W latach 1896-1900 i 1910-1921 był wykładowcą krakowskiej ASP, a w okresie 1912-1914 pełnił funkcję rektora tej uczelni.
Początkowo Malczewski tworzył wiejskie sceny rodzajowe. W latach 1882-95, nawiązując do twórczości Juliusza Słowackiego i Artura Grottgera, wykonał wiele realistycznych obrazów o tematyce związanej z martyrologią po powstaniu styczniowym. Na początku lat 90. XIX wieku zainicjował w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu. Malował też portrety m.in. żony, córki, syna, ale osobny i bogaty nurt w sztuce Malczewskiego stanowią jego autoportrety.
Pierwsza indywidualna ekspozycja malarstwa Malczewskiego odbyła się w 1903 r. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Malczewski prezentował swe prace na licznych wystawach w wielu miastach Polski, ale także za granicą m.in. w Monachium, Berlinie, Petersburgu, Chicago, Paryżu, Londynie, Wenecji; w 1911 r. retrospektywną prezentację twórczości artysty urządzono w Wiedniu.
Wystawa "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką" w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym będzie prezentowana do 22 lipca.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ rosa/