Kultura buntu, reprezentowana m.in. przez twórczość słynnego francuskiego skandalisty Serge'a Gainsbourga, będzie hasłem tegorocznej, organizowanej we wrześniu, edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Organizatorzy Festiwalu, który odbywać się będzie od 7 do 16 września w Łodzi, ujawnili pierwsze szczegóły programu imprezy. Podobnie jak w roku ubiegłym, odpowiada za niego troje kuratorów, którzy umieszczoną w haśle edycji "Kulturę buntu" rozumieją jako wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata.
Bohaterem koncertu głównego będzie słynny skandalista francuski Serge Gainsbourg; jego piosenki na scenie łódzkiego Teatru Muzycznego wykonają m.in. Tymon Tymański, Ania Rusowicz, Ralph Kamiński czy Fismoll.
"Swoją wersją reggae francuskiego hymnu Serge Gainsbourg wywołał kolejny z niezliczonych, sprowokowanych przez siebie skandali. Był mistrzem dwuznaczności, prowokacyjnych tekstów piosenek, niebezpiecznych obyczajowo filmów i medialnych wystąpień. Gainsbourg był także, o czym nie wspomina się tak często, geniuszem muzycznym, a jego płyty stanowią źródło inspiracji dla kolejnych generacji" – podkreślił kurator programu muzycznego festiwalu i pomysłodawca koncertu głównego Marcin Tercjak.
Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, festiwalowe wydarzenia nawiązywać będą też do klimatu Łodzi, która "bunt uczyniła swoim znakiem firmowym".
"Wtedy, gdy budowała wielonarodową społeczność wbrew panującym w Europie uprzedzeniom i wtedy, gdy robotnicy wyszli na ulice w 1905 r. Gdy Strzemiński i Kobro przedefiniowali granice tego, co piękne, czy wreszcie wtedy, gdy w latach 80. łódzkimi ulicami zawładnęła Pomarańczowa Alternatywa. To dobrze, bo twórczy sprzeciw na zastaną rzeczywistość jest warunkiem sine qua non każdego rozwoju" – wyjaśnił.
Do legendy łódzkiej Szkoły Filmowej lat 60. i 70. ubiegłego wieku nawiązywać będzie będzie multimedialna wystawa "Biegnij. Stary świat jest za tobą". Jak podała kuratorka ekspozycji Agnieszka Zawadowska, w Fabryce Sztuki pokazane zostaną fragmenty etiud szkolnych takich artystów jak Roman Polański, Claude Guillemont, Zbigniew Rybczyński, Mustapha Derkaoui, uzupełnione o fotografie i cytaty z literatury.
"Po latach widzimy, jak wiele etiud studentów łódzkiej Szkoły Filmowej to obrazy buntowników wyobraźni. Bunt stał się wówczas formą politycznej ekspresji, napędzanej pragnieniem wolności. Pokażemy przede wszystkim świat nowej wyobraźni inspirowany obrazem filmowym" – zaznaczyła.
Tegoroczna edycja to również teatralne premiery, w tym performance Anny Baumgart oraz spektakl "Spojrzenie wstecz z odrobiną smutku", reżyserowany przez Agnieszkę Jakimiak w oparciu o zespół Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Na Starym Rynku zaprezentuje się łódzka grupa LineAct, która specjalnie dla festiwalu stworzy spektakl, korespondujący z historią i przestrzenią tego miejsca.
Istotną część festiwalu stanowić będą wydarzenia edukacyjne – lekcje, cykl spotkań "Religie w dialogu", zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, dotyczące wielokulturowości Łodzi, a także panele dyskusyjne "Włókniarki łódzkie" oraz "Kontrkultura łódzka", które pomogą lepiej zrozumieć złożoną historię miasta.
Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją stworzonego w 2002 r. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Odwołuje się do korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości.
Organizatorem wydarzenia jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana we współpracy z producentem i kuratorami. Na budżet tegorocznej edycji składa się m.in. dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi oraz dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ rosa/