Rada Miasta Gdańska przyjęła w poniedziałek jednogłośnie apel ws. zorganizowania w Gdańsku w 2019 r. ogólnonarodowych obchodów wybuchu II wojny światowej. Wzywa w nim prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do wystąpienia do prezydenta RP Andrzeja Dudy o objęcie tych uroczystości honorowym patronatem.
Za dokumentem głosowało 23 radnych. W Radzie Miasta Gdańska zasiada 22 radnych Platformy Obywatelskiej oraz 12 radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Apel poparli wszyscy radni PO, którzy wraz z prezydentem Adamowiczem byli jego inicjatorami oraz jeden radny PiS. Pozostałych 10 radnych PiS nie wzięło udziału w głosowaniu, choć byli obecni na sali. Głosowanie nad apelem odbyło się bez dyskusji. Jego treść i uzasadnienie przedstawił przewodniczący komisji kultury i turystyki RMG Marek Bumblis (PO).
"Był to rodzaj protestu. Sama idea narodowych obchodów tej rocznicy w Gdańsku jest słuszna, ale nie wzięliśmy udziału w głosowaniu, dlatego, że Paweł Adamowicz jako prezydent Gdańska jest osobą nieprzewidywalną, doprowadził do kontrowersji podczas poprzednich obchodów w 2017 r. na Westerplatte. I nie sądzę, żeby jakikolwiek polityk zgodził się na to, żeby Paweł Adamowicz był gospodarzem wobec polityków europejskich, czy też światowych. Dziś dla prezydenta Gdańska ten apel ma charakter populistyczno-medialny i chce go wykorzystać w swojej kampanii wyborczej" - powiedział PAP przewodniczący klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski.
W apelu Rada zobowiązała także prezydenta Gdańska do wystąpienia do marszałka Sejmu o ustanowienie roku 2019 "Rokiem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej" oraz wystąpienia do Komisji Europejskiej o "ustanowienie roku 2019 Rokiem 30-lecia przeobrażeń demokratycznych w Europie, zainicjowanych upadkiem komunizmu w Polsce w roku 1989".
W apelu zawarte jest też zobowiązanie prezydenta Gdańska do wystąpienia do rządu o "wsparcie działań Gminy Miasta Gdańska, tak by obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Gdańsku, organizowane wspólnie i ponad podziałami, stały się ważnym wydarzeniem międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli opiniotwórczych środowisk z całego świata".
Rada podkreśla, że "Westerplatte to symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu, a także teren uznany na podstawie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za pomnik historii". "To wyjątkowe dla każdego Polaka miejsce jest jednocześnie realnym, leżącym w pobliżu wejścia do gdańskiego portu obszarem, na którym od zakończenia II Wojny Światowej zaszło wiele zmian. Na nas, gdańszczanach, spoczywa obowiązek kultywowania pamięci Westerplatte i przekazania jej następnym pokoleniom" - czytamy w dokumencie.
"W roku 2019 przypadnie 80. rocznica bohaterskiej obrony Westerplatte, a równocześnie 30. rocznica wydarzenia oznaczającego faktyczny kres geopolitycznych konsekwencji II Wojny Światowej. W 1989 r. wraz z upadkiem komunizmu zainicjowany został proces zadośćuczynienia długofalowym następstwom i negatywnemu dziedzictwu wojny. Z tych powodów Gdańsk, a w szczególności Westerplatte powinno stać się miejscem centralnych obchodów 80. rocznicy rozpętania wojennej hekatomby. W dzień ważny dla każdego Polaka i w miejscu rozpoznawalnym dla znacznej części międzynarodowej społeczności, mieszkańcy całego świata uczczą pamięć ofiar II Wojny Światowej. Mottem będzie: wspólne i ponad podziałami, w celu właściwego i godnego upamiętnienia ofiar, złożenie hołdu bohaterom, okazanie szacunku skali tragedii oraz heroizmowi i złożonej daninie krwi" - głosi apel.
W apelu wezwano również prezydenta Gdańska do "rozpoczęcia prac przygotowawczych do zagospodarowania Pomnika Historii +Pole Bitwy na Westerplatte+ w celu możliwie szerokiego odtworzenia jego walorów historycznych i przystosowania do wymagań współczesnego muzealnictwa".(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ par/