Izraelska delegacja rządowa złożona m.in. z parlamentarzystów oraz doradców premiera Binjamina Netanjahu odwiedzi w poniedziałek Wilczy Szaniec, kwaterę główną Adolfa Hitlera w latach 1941-44 - poinformował PAP prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels.
"Moim zdaniem niezwykle ważne jest zrozumienie i możliwość przyjrzenia się Polsce w szerszej perspektywie. Jest to możliwe m.in. dzięki wizytom w Wilczym Szańcu, gdzie Hitler spędził blisko 800 dni swojego życia. To miejsce jest bardzo ważnym symbolem okrutnej nazistowskiej opresji i pozwala zrozumieć ogrom cierpień Żydów i Polaków" - powiedział w rozmowie z PAP Jonny Daniels.
Delegacja rządowa Izraela odbywa wizytę w Polsce na zaproszenie fundacji From the Depths. W poniedziałkowych uroczystościach w Wilczym Szańcu (woj. warmińsko-mazurskie), które rozpoczną się o godz. 15, biorą udział m.in. syn b. premiera Izraela Icchaka Rabina, wicemarszałek Knessetu Hilik Bar oraz parlamentarzyści i doradcy obecnego premiera Izraela.
Jak poinformował Daniels, delegacja złoży także wizytę w synagodze w Mrągowie. Dotychczas grupa izraelskich parlamentarzystów odwiedziła cmentarz żydowski w Ostrołęce oraz pomnik poświęcony pamięci Mordechaja Anielewicza w Wyszkowie (woj. mazowieckie).
Lena Klaude z fundacji From the Depths powiedziała PAP, że wizyta delegacji ma na celu "rozwijanie tego, co obecnie łączy Polskę i Izrael". Przypomniała, że Polskie Linie Lotnicze LOT realizują obecnie połączenia z Izraelem z pięciu polskich miast, co - jak mówiła - przekłada się na rozwój turystyki. "W ciągu zeszłorocznego sezonu letniego Polskę odwiedziło blisko 200 tys. Izraelczyków, którzy jako cel swojej podróży wybierają m.in. Warszawę, Kraków i Auschwitz. Dzięki wizycie izraelskiej delegacji na Mazurach liczymy, że zbiorą oni informacje, że w Polsce jest bezpiecznie i mamy wiele innych ciekawych miejsc do zwiedzania. Mamy trudne dyskusje, które wymagają czasu, natomiast jednocześnie te współczesne relacje oparte na wzajemnym zainteresowaniu należy rozwijać" - podkreśliła Klaude.
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.
Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.
W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera.(PAP)
autor: Marek Sławiński
masl/ itm/