Późnobarokowy kościół parafialny w Rydzynie jest pierwszym obiektem sakralnym w kraju, w którym zastosowano innowacyjną technologię skanowania obiektów do wirtualnego spaceru 3D. Można go odbyć przez stronę internetową parafii.
W trakcie wirtualnego zwiedzania świątyni można z bliska i w wysokiej jakości podziwiać wystrój kościoła, znajdujące się w nim dzieła sztuki, można zwiedzić m.in. zakrystię i grobowiec rodziny fundatora świątyni.
Przedsięwzięcie zrealizowała firma, która wdraża na polskim rynku innowacyjną technologię opartą na specjalnych kamerach. Dzięki nim, dostępny na stronie parafiarydzyna.pl wirtualny spacer został zrealizowany w jakości obrazu 4K, zaś przemieszczanie się po świątyni robi bardziej realistyczne wrażenie. Dodatkowo przestrzeń została wzbogacona o punkty informacyjne. Spacerów można zażywać w okularach wirtualnej rzeczywistości.
Adam Giera, przedstawiciel firmy, która zrealizowała przedsięwzięcie powiedział PAP, że specjalne kamery stosowane do skanowania wnętrz wyposażone są w sześć obiektywów i trzy wiązki podczerwieni.
"Dotąd wszelkie tego typu prezentacje były robione na podstawie łączonych ze sobą panoram – niezależnych zdjęć. Takie rozwiązanie nie gwarantowało zadawalającego efektu wizualnego. Nasze urządzenie to aparat połączony z urządzeniem geodezyjnym, który potrafi łączyć panoramy w przestrzeni, dając efekt trójwymiarowy. Cała świątynia została przeskanowana w ciągu pięciu godzin, potrzebne było jeszcze kilka godzin na obróbkę i na redakcję tekstów do punktów informacyjnych" – wyjaśnił.
Ze względu na zastosowaną technologię, obróbka materiału jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku wirtualnych spacerów przygotowywanych w dotychczasowy sposób.
Adam Giera przyznał, że parafia w Rydzynie jest jego rodzinną parafią. "Gdy ksiądz w trakcie mszy wspomniał, że szuka odpowiedniego sposobu na prezentację kościoła po remoncie – zaprezentowałem mu możliwości, którymi dysponujemy” – wyjaśnił. Dodał, że wirtualne spacery w nowej technologii były dotąd realizowane głównie dla muzeów, galerii sztuki, ale także dla salonów samochodowych.
"Nasza świątynia jest niewątpliwie perełką architektoniczną. Chcieliśmy rozpowszechnić widok kościoła już po odmalowaniu, odświeżeniu. Nie spodziewaliśmy się, że efekt końcowy prac nad stworzeniem wirtualnego spaceru będzie robił takie wrażenie, że będzie to aż tak dynamiczne i tak wiernie oddane” – powiedział PAP proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Rydzynie ks. Wojciech Pieprzyca.
Późnobarokowy kościół w Rydzynie został zbudowany w 1751 r. z fundacji księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego. Jest dziełem Karola Marcina Franta, osiadłego w Rydzynie architekta i budowniczego z Legnicy. Ołtarz główny z poł. XVIII w. Za ołtarzem znajduje się jedna z najcenniejszych rzeźb późnego średniowiecza w Polsce – płyta nagrobna zm. w 1423 r. Jana z Czerniny, założyciela miasta.
Z kościołem związana jest założycielka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Ewa Karolina hr. Potocka z domu Sułkowska. W tym zgromadzeniu pełniła posługę św. s. Faustyna. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/